Ουλμ- Προμηθέας 67-70

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες στο Eurocup, επικρατώντας της γερμανικής Ουλμ εκτός έδρας με 70-67, κάνοντας το απόλυτο (2/2) μακριά από την Πάτρα. Πρωταγωνιστής ο Χολ με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες στο Eurocup, επικρατώντας της γερμανικής Ουλμ του Λάκα Λάκοβιτς εκτός έδρας με 70-67, κάνοντας το απόλυτο (2/2) μακριά από την Πάτρα.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ο Χολ (16 π.) με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Έλις (5/7 δίποντα, 4 κλεψ.).

Κι όμως, υπάρχει μία και μοναδική πιθανότητα να βρεθεί η Ελλάδα στο EURO 2020
Με τη νίκη αυτή, η ελληνική ομάδα «ρέφαρε» την εντός έδρας ήττα από την Μονακό, ατενίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 16-12 με τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς. Ο Προμηθέας έχανε τα αμυντικά ριμπαόυντ, δίνοντας δεύτερες επιθέσεις στην Ουλμ, η οποία κυριαρχούσε στη ρακέτα. Με ένα σερί 8-3, όμως, οι Πατρινοί πήγαν στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με ένα πόντο (19-20).

Το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ακολουθεί η μία την άλλη στο σκορ μέχρι και το 31-31. Σε εκείνο το σημείο, με τον Λίποβι πρωταγωνιστή, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-0, φτάνοντας στο 31-38. Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Μάκη Γιατρά στο +4 έπειτα από ένα ακόμη τρίποντο του Ντράγκιτς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη και είχαν 0/8 τρίποντα μέσα στην τρίτη περίοδο. Το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς, που είχε σφίξει την άμυνά του και δεν επέτρεπε στους Πατρινούς να βρουν εύκολα σκορ, ισορρόπησε απόλυτα την αναμέτρηση και πέρασε μπροστά ύστερα από ώρα (51-50 στο 29′), μπαίνοντας στο +3 στην τελευταία περίοδο (53-50)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και με ένα σερί 8-0 (53-58), πέρασε και πάλι μπροστά. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στα τελευταία δύο λεπτά, αφού ο Αγραβάνης ισοφάρισε σε 65-65 (στο 37:56), ο Φίλερ έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα με τρίποντο (67-68), ενώ ο Χολ σκόραρε για το 67-70 στα 14″ για το φινάλε.

Οι Πατρινοί έπαιξαν καθαρή άμυνα, ο Ομπστ αστόχησε σε τρίποντο και ο Προμηθέας πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό στη Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70.

ΟΥΛΜ: Χέις 8 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντράγκιτς 17 (4/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκέντερ 3 (1), Φίλιπς, Τζέρετ 14 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ομπστ 4, Χάινριχς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χέκμαν 2, Σίλινγκ, Γουίλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 5 (0/9 τρίποντα), Λίποβι 11 (3/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόουερι, Κασελάκης (0/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Κατσίβελης 2, Φίλερ 6 (2), Μπόγρης 5, Έλις 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Περισσότερα σε λίγο…

Κοβάσεβιτς: «Κανονικά στην Τουρκία η ρεβάνς με τη Φενέρ, δεν ανησυχούμε για την ασφάλεια»

Όσα είπε ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς για τη ρεβάνς με τη Φενέρμπαχτσε και την ασφάλεια στην Τουρκία