Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Euroleague : Με διπλό στο Κάουνας η σούπερ εκκίνηση της Μπασκόνια

Με τον Σέιβον Σιλντς πρωταγωνιστή η Μπασκόνια επικράτησε με 58-70 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και ξεκίνησε με το δεξί τη φετινή Euroleague

Η Μπασκόνια με όπλο της την άμυνα και παίκτη – κλειδί τον Σέιβον Σίλντς επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 70-58.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη με 19-19. Στην δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια «έσφιξε» την άμυνά της, με αποτέλεσμα προς το τέλος του ημιχρόνου να πάρει μία διαφορά 10 πόντων. Ο Γκριγφκόνις απλά με buzzer – beater μείωσε τη διαφορά στους 7 (38-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια συντηρούσε τη διαφορά που είχε πάρει προς το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις αντέδρασε και μείωσε στους 4 πόντους (46-50). Ένα σερί 5-0 της Μπασκόνια στο τέλος της περιόδου επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα των 9 πόντων (55-46).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά διατηρούνταν σταθερή, ενώ η άμυνα της ισπανικής ομάδας ήταν πολύ καλή. Προς το τέλος του αγώνα η διαφορά ξέφυγε, ανεβαίνοντας πάνω από τους 10 πόντους για να φτάσουμε στο τελικό 70-58.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σέιβον Σιλντς με 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Σενγκέλια και από 10 οι Βιλντόζα και Τζάνινγκ.

Για την Ζαλγκίρις οι μόνοι διψήφιοι με 10 πόντους ήταν οι Γκριγκόνις και Λεκαβίτσιους.