Πέμπτη 06 Αυγούστου 2020
LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Κοροναϊός: Λεπτό προς λεπτό στο in.gr η εξάπλωση παγκοσμίως

Premier League : Η Γουλβς «δάγκωσε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άφησε τους πρώτους της φετινούς βαθμούς στην έδρα της Γουλβς, που μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά ισοφάρισε με εντυπωσιακό γκολ του Νέβες (1-1). Ο Πατρίσιο απέκρουσε πέναλτι του Πογκμπά στο 68'

Μπορεί κόντρα στην Τσέλσι να παρουσιάστηκε… διαβολεμένη, όμως με αντίπαλο την Γουλβς, η Γιουνάιτεντ ήταν… γήινη κι αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λύκων (1-1).

Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Σόλσκιερ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Πατρίσιο. Οι γηπεδούχοι αμύνονταν έξυπνα, είχαν κλείσει τους χώρους και πίεζαν ψηλά.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι έκαναν πολλά ατομικά λάθη και άργησαν να βρουν τα πατήματά τους. Την ίδια στιγμή οι Λύκοι ήταν… κίνδυνος – θάνατος στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη υποψία φάσης στο ματς, ήρθε στο 19′ μετά από επικίνδυνη σέντρα του Ράσφορντ, με τον Μπόλι να προλαβαίνει τον Μαρσιάλ. Στο 27ο λεπτό όμως, στην πρώτη τελική εντός εστίας η Γιουνάιτεντ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με «δράστη» τον Γάλλο.

Ο Σο συνεργάστηκε ωραία με τον Ράσφορντ εκείνος έκανε την κάθετη στον Μαρσιάλ κι αυτός με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, η Γουλβς έπιασε και πάλι στον… ύπνο τη Γιουνάιτεντ. Στο 54′ είχε δοκάρι με τον Ραούλ Χιμένες και ένα λεπτό αργότερα ο Νέβες με εξαιρετικό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Ντε Χέα ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την ομάδα του.

Ο διαιτητής τσέκαρε το VAR και εφόσον δεν υπήρχε οφσάιντ την στιγμή που ο Ζοάο Μουτίνιο δέχθηκε την πάσα, δεν υπήρχε και παράβαση.

Τα λεπτά περνούσαν, με τους Λύκους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και την στιγμή που ο Πατρίσιο απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Πογκμπά στο 68′ (το παραχώρησε ο Κόουντι).

Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι, κυνήγησαν το δεύτερο τέρμα, που θα τους έδινε το δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αξίζει μάλιστα να αναφέρουμε ότι ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ σε τέσσερα παιχνίδια κόντρα στη Γουλβς δεν έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη.

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Μπένετ, Κόουντι, Μπολί, Ντόχερτι (46′ Τραορέ), Ντέντονκερ, Νέβες, Μουτίνιο, Κάστρο, Χιμένες (90′ + 1′ Κουτρόνε), Ζότα (86′ Νέτο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ, Τζέιμς (89′ Γκρίνγουντ), Λίνγκαρντ (81′ Μάτα), Ράσφορντ (89′ Περέιρα), Μαρσιάλ

Γράψτε το σχόλιό σας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ ΣΤΟ NEWSLETTER ΜΑΣ
Πέρασε η Ιντερ, έβγαλε την υποχρέωση η Γιουνάιτεντ
Ποδόσφαιρο

Η Ιντερ έκαμψε την αντίσταση της Χετάφε επικρατώντας με 2-0 και έκλεισε θέση στο Final 8 του Εuropa League - Έβγαλε την υποχρέωση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 2-1 της ΛΑΣΚ στο Ολντ Τράφορντ.

ΘΡΥΛΟΣ στα δύσκολα
MUST READ

Η επιστροφή της κασέτας και η βιομηχανία του nostalgia marketing
MUST READ

Άνετη πρόκριση για Κοπεγχάγη, καθάρισε στο τέλος η Σαχτάρ
Ποδόσφαιρο

Η Κοπεγχάγη πήρε την πρόκριση για τους «8» του Europa League, επικρατώντας 3-0 της Μπασακσεχίρ (ανατρέποντας το 1-0 του πρώτου ματς), ενώ προκρίθηκε και η Σαχτάρ Ντόντετσκ που επικράτησε με το ίδιο σκορ (3-0) της Βόλσφμπουργκ.

Αύξηση των «συμβολαίων θανάτου» μετά την… καραντίνα
MUST READ

Γουλβς – Ολυμπιακός: Πορτογαλικό ντέρμπι!
Ποδόσφαιρο

Οι Πέδρο Μαρτίνς και Νούνο Εσπόσιτο, υπήρξαν συμπαίκτες την περίοδο 1994-95 στην Βιτόρια.

Πώς θα έχουμε μια υγιεινή διατροφή στις διακοπές;Αϋπνία στην εγκυμοσύνη; Αντιμετωπίστε την φυσικά
MUST READ

Μάρτινς: «Για την ιστορία μας, για τους παίκτες, για όλους»
Ποδόσφαιρο

Ο προπονητής του Ολυμπιακού στάθηκε στην κόντρα με την Γουλβς για την φάση των «16» του Europa League, την ετοιμότητα του Αλέν για το μεγάλο ματς και την προετοιμασία της ομάδας του Πειραιά για την πρόκληση της αναμέτρησης με τους Άγγλους.