Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Copa America: Στους «8» η υπερηχητική Βραζιλία και Βενεζουέλα

Η Βραζιλία που ισοπέδωσε το Περού με 5-0 και η Βενεζουέλα η οποία νίκησε 3-1 τη Βολιβία προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Copa America

Η υπερηχητική οικοδέσποινα Βραζιλία και η έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, η Βενεζουέλα, προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Copa America.

Η «σελεσάο» ισοπέδωσε το Περού (που περιμένει να μάθει αν προκρίνεται ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες) με 5-0 και τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της με 7 βαθμούς.

Η Βραζιλία προηγήθηκε 1-0 στο 12′ με τον Κασεμίρο. Ο Φιλίπε Κουτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Κασεμίρο άνοιξε το σκορ.

Στο 19′ ο τερματοφύλακας του Περού, Πέδρο Γκαλέσε, έκανε τραγικό λάθος καθώς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα πάνω στον Φιρμίνο και στη συνέχεια ο άσος της Λίβερπουλ πέτυχε γκολ χωρίς να κοιτάει την εστία.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 3-0, με τη Βραζιλία να πετυχαίνει ένα ακόμη γκολ πριν την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 32′ με σουτ του Έβερτον έξω από την περιοχή.

Το τελικό 5-0 έκαναν ο Ντάνιελ Άλβες στο 54′ και ο Γουίλιαν στο 90′, ενώ ωστις καθυστερήσεις ο Γκαλέσε απέκρουσε πέναλτι του Ζεσούς.

ΠΕΡΟΥ: Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Αραούχο, Άμπραμ, Τράουκο, Ταπία, Γιοτούν, Πόλο, Φαρφάν, Κουέβα, Γκερέρο.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανιέλ Άλβες, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Φιλίπε Λουίς, Καζεμίρο, Αρτούρ, Έβερτον, Κοουτίνιο, Γκαμπριέλ Ζεζούς, Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Βενεζουέλας

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βενεζουέλα κατάφερε να επικρατήσει της Βολιβίας με 3-1 και να πάρει την πρόκριση ως δεύτερη με 5 βαθμούς, δύο πίσω από τη Βραζιλία και έναν μπροστά από το Περού.

Οι Βενεζουελάνοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 2′ με τον Νταργουίν Ματσίς, ο οποίος είχε απασχολήσει μεταγραφικά και την ΑΕΚ.

Να σημειωθεί ότι αυτό το γκολ ήταν το πιο γρήγορο στην ιστορία της Βενεζουέλας σε επίσημο ματς, στα 72 δευτερόλεπτα.

Το 2-0 για την ομάδα του Ντουνταμέλ έκανε στο 55′ και πάλι ο Ματσίς.

Οι ελπίδες της Βολιβίας για ένα θετικό αποτέλεσμα αναπτερώθηκαν στο 83′ όταν και μείωσε 2-1 ο Τζουστινιάνο, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα (87′) ο Μαρτίνεζ κλείδωσε τη νίκη και την πρόκριση για τη Βενεζουέλα κάνοντας το 3-1.