Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με θρυλική... σκούπα (3-0 τον ΠΑΟΚ)

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με θρυλική… σκούπα (3-0 τον ΠΑΟΚ)

Ο Ολυμπιακός... σκούπισε τον ΠΑΟΚ στη σειρά των τελικών της Volley League ανδρών (3-0 νίκες) και στέφθηκε για 29η φορά πρωταθλητής

Με θρυλική… σκούπα (3-0 η σειρά των τελικών) κατέκτησε το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο βόλεϊ ανδρών ο Ολυμπιακός.

Στο κατάμεστο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν ξανά τον ΠΑΟΚ (3-0 σετ, 26-24, 25-23, 25-23) και έστησαν πάρτι τίτλου για δεύτερη σερί σεζόν δείχνοντας ποιος είναι ο αυτοκράτορας του αθλήματος στην Ελλάδα (σημειωτέον είχαν προηγηθεί τρεις στέψεις του Δικέφαλου από το 2015 έως το 2017).

Οι Ασπρόμαυροι ήταν ανταγωνιστικοί σε αρκετά σημεία των σετ, κυρίως στο δεύτερο όπου προηγήθηκαν και με πέντε πόντους σε κρίσιμο σημείο (15-20), συγκλονιστική όμως η ατμόσφαιρα στον Ρέντη που έγινε η σπίθα για την… αντεπίθεση των γηπεδούχων που είχαν ξανά σε πολύ καλή βραδιά τους Σμιτ, Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ.

Οι Θεσσαλονικείς που ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά το 2-0 των Πειραιωτών και ήθελαν μόνο νίκη για να συνεχίσουν να διεκδικούν την κούπα, ήταν πιο συγκεντρωμένοι από κάθε άλλο παιχνίδι, διεκδίκησαν στα ίσα το πρώτο και το δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκαν με  17-20 και 15-20 αντίστοιχα όμως παραδόθηκαν στη συνέχεια στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ο Σμιτ με 20 πόντους, 4 άσσους και 1 μπλοκ, ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Κλάπβαϊκ.

Εξαιρετικά αμφίρροπο το πρώτο σετ, μέχρι το 11-14 με άσσο του Όκολιτς καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να χτίσει μια αξιοσημείωτη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το +3 μέχρι το 16-19, όμως οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν καμία διάθεση παραίτησης. Το σκορ έγινε 22-22 με μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση του Αλεξίεφ, αλλά ο Δικέφαλος προσπέρασε εκ νέου (22-23). Ο Τακουρίδης ήταν εκείνος που έδωσε… παράταση στο σετ κάνοντας το 24-23 και ο Αλεξίεφ το «τελείωσε» (26-24)!

Συνεχώς μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ, στο δεύτερο σετ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +5 (15-20) με εξαιρετικούς Κλάπβαϊκ και Σαφράνοβιτς. Όμως ο Ολυμπιακός με 10-3 σερί και το Μελίνα Μερκούρη να «παίρνει φωτιά» και τον Ραουβέρντινκ να κάνει το 24-23 και το 25-23 αμέσως μετά.

Οι Θεσσαλονικείς τα έδωσαν όλα στο τρίτο σετ, όπου προηγούνταν μέχρι το 7-10. Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή για το 13-10 με τέσσερις άσσους του Σμιτ! Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13. Όμως οι Πειραιώτες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ για το 17-13 και λίγο αργότερα το 19-15. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να δυσκολέψουν τον Ολυμπιακό που είχε ήδη το μυαλό του στους πανηγυρισμούς. Το 24-21 έγινε από τον Κλάπβαικλ, το 24-22 με λάθος του Αλεξίεφ (επίθεση στην αντένα). Ο Πετρέας μπλόκαρε μόνος του τον Τακουρίδη (24-23) και ο κορυφαίος του αγώνα Γκάβιν Σμιτ έκανε με καρφί του 25-23!

Τα σετ: 26-24, 25-23, 25-23

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. – 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. – 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. – 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.