Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Η Μονπελιέ έκοψε το χαμόγελο της πρωταθλήτριας

Η Μονπελιέ επικράτησε 3-2 των Παριζιάνων, με δύο γκολ στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης και τους ανάγκασε στην 4η ήττα τους στο πρωτάθλημα

Η Μονπελιέ εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση της Παρί Σεν Ζερμέν από την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου από την Ρεν και με απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο έφερε τα πάνω κάτω κι επικράτησε με 3-2 των πρωταθλητών, στον προτελευταίο χρονικά αγώνα της 34ης ημέρας της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να έμειναν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να πάρουν το… απόλυτο από την αναμέτρηση, επικρατώντας 3-2 σκοράροντας δις στα τελευταία δέκα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Από γύρισμα του Νεϊμάρ, άθελά του στο 12′ ο Ογιονγκό έκανε το 1-0 εις βάρος της ομάδας του. Ο Κιμπεμπέ «κρέμασε» τον Μπουφόν για το 1-1, όμως η Παρί βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Ντι Μαρία από συνεχόμενες κόντρες βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ των γηπεδούχων και αφού τον προσπέρασε, διαμόρφωσε το 1-2.

Στο 80′ ο Ντελόρ και στο 85′ ο Καμαρά όμως έφεραν τούμπα το παιχνίδι, με τη Μονπελιέ να παίρνει μια μεγάλη νίκη!

Το ξέσπασμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στο πέναλτι που χάρισε την πρόκριση στην Κ19 στον τελικό (vid)

Δείτε πως «ξέσπασε» ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο νικητήριο πέναλτι του Λιατσικούρα το οποίο χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τον τελικό του Youth League!