Ligue 1 : Φουλ για ευρωπαϊκό εισιτήριο η Σεντ Ετιέν

Δεύτερη σερί νίκη για την ανεβασμένη Σεντ Ετιέν που επιβλήθηκε με 2-1 της Νιμ, για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1 και ηγείται της κούρσας για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο

Η Σεντ Ετιέν υποδέχτηκε στο Ζοφρουά Γκισάρ τη Νιμ, θέλοντας μόνο τη νίκη για να παραμείνει «αφεντικό» στη μάχη που δίνει με Μαρσέιγ, Ρεμς και Νις για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι «στεφανουά», που προέρχονταν από το εκτός έδρας 5-0 επί της Καέν, δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ απέναντι στο συγκρότημα του Μπερνάρ Μπλακάρ κι έφτασαν στο «τρίποντο» έντεκα λεπτά πριν την εκπνοή του ματς (81’) με το γκολ του 27χρονου Σλοβένου επιθετικού, Ρόμπερτ Μπέριτς.

Είχε προηγηθεί το 1-0 των φιλοξενούμενων μόλις στο 2’ με τον Μπομπισόν και η απάντηση του Καμπελά στο 24’ που είχε διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου σε 1-1.

Πλέον η Σεντ Ετιέν είναι στην επιθυμητή 4η θέση με 49 βαθμούς, με τις Μαρσέιγ (48), Ρεμς (46 με ματς λιγότερο) και Νις (44) να έπονται.

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.