Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Προκριματικά Euro 2020: «Αέρας» Γαλλία και Αγγλία, «κόλλησε» ο CR7

Άνετο βράδυ είχαν Αγγλία και Γαλλία κόντρα σε Τσεχία και Μολδαβία αντίστοιχα. Λευκή ισοπαλία στη «μάχη» της Πορτογαλίας με την Ουκρανία στο Ντα Λουζ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των προκριματικών του Euro 2020!

Ισόπαλη δίχως τέρματα έληξε η αναμέτρηση της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Πορτογαλίας, με την Ουκρανία στο Ντα Λουζ. Η Αγγλία ισοπέδωσε την Τσεχία στο Γουέμπλεϊ (5-0) ενώ κανένα πρόβλημα δεν είχε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, εκτός έδρας με την Μολδαβία (4-1).

Με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, οι Τρικολόρ δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην έδρα της φανερά πιο αδύναμης Μολδαβίας και πήραν άνετα τη νίκη με 4-1. Το σκορ άνοξε στο 24ο λεπτό ο Αντουάν Γκριεζμάν με εντυπωσιακό βολ πλανέ. Ο Βαράν τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και ο Ολιβιέρ Ζιρού στο 36ο λεπτό διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (3-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ, κρατούσε με ευκολία το ευρύ προβάδισμά της και λίγο πριν την συμπλήρωση των 90, ο Κιλιάν Μπαπέ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ (4-0). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν απλώς να βάλουν το γκολ της τιμής με τον Αμπρος στο 89′ για το τελικό 4-1!

Επίδειξη δύναμης έκανε η Αγγλία κόντρα στην Τσεχία στο Γουέμπλεϊ επικρατώντας με το εμφατικό 5-0. Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ για τα Τρία Λιοντάρια στο 24′, ενώ ο Κέιν έκανε το 2-0 στην εκπνοή του ημιχρόνου από το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη και πάλι ο Στέρλινγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 68′ έκανε χα-τρικ διαμορφώνοντας το 4-0! Στην εκπνοή οι παραδομένοι Τσέχοι δέχτηκαν και πέμπτο τέρμα με τον Κάλας να πετυχαίνει αυτογκόλ για το τελικό 5-0.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε στην εθνική ομάδα της Πορτογαλίας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Ίβηρες για να κάμψουν την αντίσταση της Ουκρανίας μέσα στο Ντα Λουζ. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν μεν το φαβορί αλλά τελικά έμεινε στο 0-0, αποτέλεσμα που επέτρεψε στο… Λουξεμβούργο να πιάσει κορυφή, μετά την επικράτηση με 2-1 επί της Λιθουανίας.Η Τουρκία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αλβανίας με το επαγγελματικό 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ η Ισλανδία επικράτησε στην Ανδόρα.

Αγγλία – Τσεχία 5-0

(24’, 62’, 69’ Στέρλινγκ, 45’ πεν. Κέιν, 88’ αυτ. Κάλας)

2ος Όμιλος

Λουξεμβούργο – Λιθουανία 2-1

(45’ Μπαρέιρο, 55’ Ροντρίγκες / 14’ Τσέρνιχ)

Μολδαβία – Γαλλία 1-4

(89’ Άμπρος / 24’ Γκριεζμάν, 27’ Βαράν, 36’ Ζιρού, 87’ Μπαπέ)

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.