Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Φιλί ζωής για Ζαλγκίρις και τελικός με Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Η Ζαλγκίρις Κάουνας διέλυσε την ουραγό Νταρουσάφακα (94-67), έφτασε τις 13 νίκες και θα τα παίξει «όλα για όλα» για την πρόκριση την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Μετά τη μεγάλη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 85-83 η Ζαλγκίρις νίκησε και τη Νταρουσάφακα στο Κάουνας με 94-67 για την 28η αγωνιστική.

Έτσι, εκεί που η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους φαινόταν να έχει τεθεί εκτός πρόκρισης, φτάνοντας πλέον τις 13 νίκες, εξακολουθεί να ελπίζει.

Φυσικές οι ελπίδες των Λιθουανών είναι πολύ περιορισμένες, ωστόσο από τη στιγμή που δεν έχουν χαθεί και μαθηματικά, θα προσπαθήσουν να τις εξαντλήσουν.

Κι αυτό πριν το ματς με τον Ολυμπιακό (έχει ρεκόρ 14-14) στο ΣΕΦ στις 29 του μηνός το οποίο θα είναι ένας «τελικός» και για τις δύο ομάδες. Θυμίζουμε ότι στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Ζαλγκίρις είχε επικρατήσει των Πειραιωτών με σκορ 83-75.

Την τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Σάρας έχει δύσκολο έργο καθώς φιλοξενείται στη Μαδρίτη από την ισχυρή Ρεάλ.

Όσον αφορά το ματς με την ουραγό Νταρουσάφακα δεν αντέχει σε κριτική, καθώς οι Τούρκοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για μόλις ένα δεκάλεπτο. Ηδη στο ημίχρονο το σκορ είχε διαμορφωθεί στο +19 (49-30) για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να αγγίζει τους 25π. (62-37) στο τρίτο δεκάλεπτο και τους 31 στο τέταρτο (85-54).

Οι Λιθουανοί είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και εξαιρετική ευστοχία, ειδικά στα τρίποντα με 12/24.

Ο Κέιν δεν έχει αντίπαλο στη μάχη για το «Χρυσό Παπούτσι»

Ο Χάρι Κέϊν είναι στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης – Τέταρτος ο Βαγγέλης Παυλίδης