Η Πόρτο πήρε πολύ μεγάλη πρόκριση στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς νίκησε την Ρόμα στην παράταση με 3-1. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν με 2-1 στην κανονική διάρκεια του ματς (σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στην Ρώμη) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, με τους γηπεδούχους πετυχαίνουν τρίτο γκολ με πέναλτι στο 116’.

Η Πόρτο ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Τικίνιο στο 26’ αλλά οι τζιαλορόσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ντε Ρόσι στο 37’. Η πορτογαλική ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του  Μαρεγκά στο 53’ και το παιχνίδι έληξε με σκορ 2-1 υπέρ της Πόρτο.

Με το ίδιο σκορ όπως προαναφέραμε είχε επικρατήσει η Ρόμα στο πρώτο παιχνίδι κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Η Πόρτο πήρε τελικά το εισιτήριο για την οκτάδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς κατάφερε να κάνει το 3-1 στο 116’ με πέναλτι του Τέγιες.

Το πέναλτι έκανε ο Φλορέντσι σε τράβηγμα του Φερνάντο και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τσακίρ καταλόγισε την παράβαση αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR.