Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Με χαρακτηριστική άνεση επικράτησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού της Θέτιδας Βούλας με 3-0 σετ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες πανηγύρισαν την 14η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα όντας μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Ρίγκαν Ελίζαμπεθ Χουντ Σκοτ, με 13 πόντους (11/22 επ., 2 άσσους) και ακολούθησε με διψήφιο αριθμό και 10πόντους η Τζίνα Λαμπρούση (5/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα. Χαρακτηριστικό της άνεσης το πρώτο σετ που κατακτήθηκε μέσα σε 21 λεπτά με 25-14. Με την ίδια σοβαρότητα οι γηπεδούχες και στο 2ο σετ. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς έφτασε στο 11-4, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο και χωρίς να ρίξει ταχύτητα να φτάνει στο 20-10 μετά από άσσο της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου. Μέσα σε 18 λεπτά, το σετ έφτασε στο 25-14.

Καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και το τρίτο σετ, με την Θέτιδα Βούλας να μην μπορεί να κοντράρει τις πρωταθλήτριες. Με ευκολία ήρθε και πάλι το 25-14 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 57’ 25-14 (21’), 25-14 (18’), 25-14 (18’)