Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Ντόνσιτς «εκτέλεσε» τους Γουόριορς, ασυγκράτητος ο Βούτσεβιτς κόντρα στους Λέικερς

Καταλυτικός ο νεαρός Σλοβένος στη δύσκολη νίκη των Μάβερικς με 112-109 επί των πρωταθλητών

Απρόσμενη ήττα με 112-109 γνώρισαν οι Γκολντεν Στέιτ Γουόριορς στο Ντάλας απέναντι στους Μάβερικς, με τον Λούκα Ντόνσιτς να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ντρέιμοντ Γκριν και Στεφ Κάρι ήταν απόντες για την ομάδα του Όκλαντ και ο Σλοβένος σταρ φρόντισε να το εκμεταλλευτεί.

Σκοράροντας συνολικά 24 πόντους, μερικούς εκ των οποίων τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο 19χρονος ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών.

Από τους Γουόριορς ο Κέβιν Ντουράντ είχε συνολικά 32 πόντους, ενώ ο Κλέι Τόμσον παρά τους 22 πόντους που πέτυχε είχε πολύ κακά ποσοστά (9/24).

Στραπάτσο «έφαγαν» και οι Λος Άντζελες Λέικερς από τους Ορλάντο Μάτζικ, με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να κάνει απίστευτο παιχνίδι.

Ο Μαυροβούνιος σέντερ κυριαρχούσε στη ρακέτα των «λιμνανθρώπων» και τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους και 13 ριμπάουντ, έχοντας μεγάλη συμβολή στη νίκη της ομάδας του, ενώ και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν είχε πολύ καλούς αριθμούς (22 πόντοι, 7 ασίστ).

Με το παιχνίδι να μοιάζει χαμένο ο ΛεΜπρόν Τζέιμς αγωνίστηκε μόλις 25 λεπτά, προλαβαίνοντας ωστόσο να πετύχει 22 πόντους και 7 ασίστ.