Βαριά ήττα για τους Νέους της ΑΕΚ (0-4)

Η ομάδα Νέων της Ένωσης γνώρισε βαριά ήττα από την αντίστοιχη της Μπάγερν με 4-0

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ και η αντίστοιχη της Μπάγερν Μονάχου αναμετρήθηκαν στην Ριζούπολη για το Youth League, με τους Γερμανούς να παίρνουν την νίκη με 4-0.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα άνηκε στην Ένωση, όταν στο πρώτο 10λεπτο ο Χριστόπουλος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Τσίρκζε με ωραία εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάγερν ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων στο 54’΄με κοντινό σουτ του Τσίλα. Δίχως να προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες της ΑΕΚ, δέχτηκαν και άλλο γκολ αυτή την φορά από τον Σαμπάνι στο 56ο λεπτό, με το παιχνίδι να «τελειώνει» ουσιαστικά από εκείνο το σημείο και έπειτα.

Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Άντερσον στο 81′.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ:  Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (76′ Καραβίδας), Μπότος, Σαρδέλης (61′ Τσέλιος), Γιούσης (85′ Πετούσης), Μαχαίρας (61′ Πατρινός), Χριστόπουλος (85′ Μαλισσόβας)

Μπάγερν Μονάχου: Φριχτλ, Στάνισιτς, Μάι, Ρίτσαρντς, Φράνκζε, Πούντιτς, Στίλερ (86′ Νταλίλιουκ), Λούνγκβιτς (86′ Κελ), Τσίλα (72′ Γιόχανσον), Σαμπάνι, Τσίρκζεε (77′ Άντερσον)

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.