Ήττα-σοκ για την «άσφαιρη» Ρεάλ Μαδρίτης

Μένοντας «άσφαιρη» για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, η Ρεάλ γνώρισε απροσδόκητη ήττα 1-0 από την Αλαβές στη Βιτόρια, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «μερένγκες» δημιούργησαν φάσεις, αλλά ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια και «τιμωρήθηκαν» στο φινάλε, όταν ο Μανιού Γκαρσία στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στην Ντεπορτίβο, που μάλιστα «έπιασε» κορυφή.

Ο Χουλέν Λοπετέγκι, που βρίσκεται πλέον «με την πλάτη στον τοίχο», ξεκίνησε με τον Θεμπάγιος αντί του Ασένσιο, άλλαξε στο ημίχρονο τον Μπενζεμά με τον Μαριάνο Ντίας, ενώ στη συνέχεια υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει και τον Μπέιλ, που τραυματίστηκε εκ νέου.

Η Αλαβές είχε σε καλή μέρα τον τερματοφύλακά της, Φερνάντο Πασέκξο, δεν φοβήθηκε το ματς και «προειδοποίησε» με μεγάλη ευκαιρία του Χόνι, πριν «χτυπήσει» στην εκπνοή.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 1-3
(32΄ Μουνιαΐν – 30΄πεν., 74΄πεν. Ογιαρθάμπαλ, 47΄ Σανγκάλι)

Τζιρόνα-Εϊμπαρ 2-3
(40΄, 42΄ Στουάνι – 12΄ πεν. Τσαρλς, 45΄ Αρμπίγια, 72΄ Σέρχι Ενρίτς)

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.