Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε το Λαύριο και ολοκλήρωσε αήττητος τη σεζόν

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 11-57 το Λαύριο και ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα αήττητος

Αήττητος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός, «σφραγίζοντας» την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς των πλέι οφ, με μία επιβλητική νίκη, 111-57, επί του Λαυρίου.

Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στην προημιτελική φάση των πλέι οφ τον 8ο Κολοσσό Ρόδου, ενώ το Λαύριο τερμάτισε στην 6η θέση και πρώτος αντίπαλός του θα είναι ο 3ος Προμηθέας Πατρών.

Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στην προημιτελική φάση των πλέι οφ τον 8ο Κολοσσό Ρόδου, ενώ το Λαύριο τερμάτισε στην 6η θέση και πρώτος αντίπαλός του θα είναι ο 3ος Προμηθέας Πατρών. Μάικ Τζέιμς (15 πόντοι, 8 ασίστ σε 22’25») και Νίκος Παππάς (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 20’01») ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, ενώ

Οταν οι γηπεδούχοι (σ.σ. Λαύριο) σουτάρουν με 18/58 εντός παιδιάς, δεν έχουν… τύχη. Με τους Τόνι Μέιερ και Ίκε Νουάμου να τελειώνουν δίχως εύστοχο σουτ το παιχνίδι (0/12), ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε για να εκτοξεύσει τη διαφορά στα ύψη. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν 42/71 εντός παιδιάς!

Στα πρώτα 5 λεπτά, το Λαύριο έμεινε χωρίς πόντο, οι «πράσινοι» έδειξαν διάθεση να παίξουν, παρά το γεγονός πως ο αγώνας ήταν μια τυπική διαδικασία και δεν έδειξαν… έλεος απέναντι σε μία ομάδα που βρισκόταν στη 2η θέση, ισόβαθμη με τον Ολυμπιακό για πολύ μεγάλο διάστημα κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων! Ο Παναθηναϊκός έφτασε την διαφορά στους 36 (59-23) με 1’ και 16’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (26-59).

Στο τρίτο δεκάλεπτο πρωταγωνιστής των «πρασίνων» ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του 29χρονου Αμερικανού φόργουορντ, οι «πράσινοι» ξεπέρασαν τους 40 πόντους διαφοράς (75-34) στο 26’. Η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού πλησίασε και τους 50 πόντους (85-37), 1’ και 31’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 6-0 για τους «πράσινους» με δύο καλάθια του Ζακ Όγκαστ και η διαφορά ξεπέρασε τους 50 (93-42) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Όγκαστ ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στην μέγιστη τιμή των 58 πόντων (104-46) με 4’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Πουρσανίδης Κ.-Παπαθανασίου

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 26-59, 42-87, 57-111

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Κακλαμανάκης 5, Μέιερ 2 (0/6 σουτ), Ουίγκινς 12 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νουάμου (0/6 σουτ), Μουρ (4/10 σουτ, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Παπαδημητρίου 6 (2), Βεργίνης 2 (1/5 σουτ), Μεχίντι 4, Κουζέλογλου 6, Περράκης, Γιαννακόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίβερς 9 (2), Βουγιούκας 6, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζέιμς 15 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Παππάς 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιστ 10 (1), Λεκαβίτσιους 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Όγκαστ 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 10 (6 ριμπάουντ), Μήτογλου 4 (5 ριμπάουντ).

Ξεκάθαρο μήνυμα του Μεντιλίμπαρ στους παίκτες: «Δεν θέλω ούτε λέξη για τελικό»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού μίλησε στους παίκτες του, θέλοντας να βάλει τέλος στους πανηγυρισμούς, ενόψει της δύσκολης ρεβάνς με την Βίλα στο Καραϊσκάκη