Σίξερς και Ουόριορς προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ

Οι Φιλαδέλφεια 76ερς προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ για πρώτη φορά μετά το 2012

Στη Φιλαδέλφεια, οι 76ερς επικράτησαν των Χιτ με 104-91 και προκρίθηκαν με 4-1 νίκες στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 46-46. Στο 2ο ημίχρονο ωστόσο, η Φιλαδέλφεια πάτησε… γκάζι, ξέφυγε στο σκορ και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση.

Γα τους 76ερς, οι οποίοι προκρίνονται στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ μετά το 2012, ξεχώρισαν οι Τζόελ Εμπίντ (19 π, 12 ριμ), Τζέι Τζέι Ρέντικ (27 π, 5 τρίποντα) και Μπεν Σίμονς (14 π, 10 ριμ, 6 ασ).

Το Μαϊάμι ήταν αξιόμαχο σε όλη τη διάρκεια της σειράς, αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των νεαρών 76ερς. Στην ήττα του 5ου αγώνα, θετικοί ήταν οι Τάιλερ Τζόνσον (16 π), Γκόραν Ντράγκιτς (15 π, 5 ασ) και Κέλι Ολίνικ (18 π, 8 ριμ, 6 ασ, 3 κλ).

Οι Ουόριορς στο ίδιο μοτίβο, νίκησαν τους Σπερς με 99-91 και έκλεισαν «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο των πλέι οφ, εκεί όπου τους περιμένουν οι εξαιρετικοί, Νιου Όρλεανς Πέλικανς.

Οι «πολεμιστές» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι ξεκινώντας με σερί 9-0. Το Σαν Αντόνιο στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο στη 2η περίοδο οι Πρωταθλητές ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 49-38. Οι Ουόριορς κράτησαν τη διψήφια διαφορά και στην 3η περίοδο, όμως οι ψυχωμένοι Σπερς μείωσαν τη διαφορά στην 4η περίοδο και έφτασαν να υπολείπονται με μόλις δύο πόντους (91-93), ένα λεπτό πριν λήξει το παιχνίδι. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι, σκόραραν με μεγάλο σουτ του Ντουράντ και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίοι για το Γκόλντεν Στέιτ ήταν οι Κέβιν Ντουράντ (25 π, 6 ριμ, 5 ασ, 2 μπλοκ), Κλέι Τόμπσον (24 π) και Ντρέιμοντ Γκριν (17 π, 19 ριμ, 7 ασ) ενώ για τους φιλοξενούμενους πρωταγωνιστής ήταν ο Λαμάρκους Όλντριτζ (30 π, 12 ριμ).

Τέλος, το Μιλγουόκι του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από τους Σέλτικς στη Βοστώνη με 87-92 και έμεινε πίσω με 2-3 νίκες στη σειρά. Ο Αντετοκούνμπο άγγιξε το τριπλ-νταμπλ (16 π, 10 ριμ, 9 ασ, 2 κλ, 2 μπλοκ) ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Κρις Μίντλετον (23 π) και Τζαμπάρι Πάρκερ (17 π, 8 ριμ). Για τους «Κέλτες» ξεχώρισαν οι Αλ Χόρφορντ (22 π, 14 ριμ) και Τέρι Ροζίερ (16 π, 5 ασ).

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League