Στον τελικό ο Ολυμπιακός, 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», στη διοργάνωση που φιλοξενείται στη Σύρο. Στον δεύτερο ημιτελικό η πειραϊκή ομάδα νίκησε με 3-0 τον διοργανωτή Φοίνικα και θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που στον πρώτο ημιτελικό, νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», στη διοργάνωση που φιλοξενείται στη Σύρο.

Στον δεύτερο ημιτελικό η πειραϊκή ομάδα νίκησε με 3-0 τον διοργανωτή Φοίνικα και θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που στον πρώτο ημιτελικό, νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό.

Με ποιότητα στο παιχνίδι του, πολλές λύσεις, γρήγορη ανάπτυξη και υπεροχή σε επίθεση και σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα, που πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν τη 16η σερί νίκη τους στο Λιγκ Καπ και θα έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον πέμπτο τίτλο σε επτά διοργανώσεις. Σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές έκαναν οι Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ, ενώ για άλλη μία φορά Μπέμε και Πετρέας ήταν ανίκητοι στο μπλοκ και αποτελεσματικοί στο σερβίς.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-19.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 53% υπ -27% άριστες), Χήρας 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης, Γιορντάνοφ 14 (12/32 επ, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/21 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Γάτσης 5 (5/7 επ) / Ζήσης (λ, 53% υπ -24% άριστες), Ίλιτς (0/2επ), Ηλίας, Σούρδι 1 (άσσος), Πεντίδης