Στον τελικό του Challenge Cup η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού προκρίθηκε, για δεύτερη συνεχή χρονιά, στον τελικό του Challenge Cup. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας απέκλεισε με δύο νίκες τη Ντιναμό Κρασνοντάρ, καθώς μετά το 3-2 στο «Μελίνα Μερκούρη» νίκησε κι απόψε τις Ρωσίδες, στο γήπεδό τους, με το εμφατικό 3-0.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού προκρίθηκε, για δεύτερη συνεχή χρονιά, στον τελικό του Challenge Cup. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας απέκλεισε με δύο νίκες τη Ντιναμό Κρασνοντάρ, καθώς μετά το 3-2 στο «Μελίνα Μερκούρη» νίκησε και την Τετάρτη τις Ρωσίδες, στο γήπεδό τους, με το εμφατικό 3-0.

Την Τετάρτη 4 Απριλίου ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο Ρέντη τον νικητή του ζευγαριού Μπούρσα-Ναντ στον πρώτο τελικό και μια εβδομάδα μετά, την Τετάρτη 11 Απριλίου θα αγωνιστεί εκτός έδρας.

«Κλειδί» του αγώνα, όπως δείχνει η τελική έκβαση του αγώνα, ήταν το πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με άσσο της Πολ, μετέτρεψε το 4-8 σε 11-8, ανακτώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα. Η Ντιναμό πλησίασε σε 10-11 αλλά η Νιεμέρ με κερδισμένο μπλοκ άουτ «έγραψε» το 10-12 για να ακολουθήσει η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός πήρε πάλι το προβάδισμα με επίθεση της Χίπε (12-13) και μετά από λάθος της Ντιναμό έφτασε στο 12-14 και πήγε με +3 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα και τον έλεγχο, φτάνοντας στο 18-21. Με άσσο της Χριστοδούλου διαμορφώθηκε το 18-22, ενώ η Χίπε έγραψε το 19-23. Μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε προέκυψε το 20-24 και με επίθεση της Ντιναμό, που κατέληξε άουτ, το 20-25.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν μονόλογος για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 13-7, ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 16-9 και αργότερα με 22-15. Με επίθεση και μπλοκ της Πολ έφτασε στο σετ μπολ (24-15), για να γίνει το 0-2 με επίθεση της Χίπε.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1, η Ντιναμό μείωσε σε 4-5, αλλά στη συνέχεια μόνο μια ομάδα υπήρχε στο τερέν. Το πειραϊκό συγκρότημα συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά, προηγήθηκε με 6 πόντους στο β΄ τεχνικό τάιμ άουτ (16-10), έφτασε στο +10 (20-10) και τελικά πήρε με πολύ μεγάλη άνεση σετ και πρόκριση.