Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Η Σάλκε πέρασε από το Λεβερκούζεν και η Κολονία από τη Λειψία

Σπουδαία νίκη για την Σάλκε την 24η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα, καθώς νίκησε 2-0 μέσα στην έδρα της Λεβερκούζεν, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 38΄, λόγω αποβολής του Κερ με 2η κίτρινη κάρτα. Εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη για την Κολονία, η οποία διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της για παραμονή στη Μπουντεσλίγκα. Η ομάδα του Στέφαν Ρούτενμπεργκ πέρασε με 2-1 από τη Λειψία, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70ό λεπτό.

Σπουδαία νίκη για την Σάλκε την 24η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα, καθώς νίκησε 2-0 μέσα στην έδρα της Λεβερκούζεν, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 38΄, λόγω αποβολής του Κερ με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπουργκστάλερ στο 11΄ και ολοκλήρωσαν τη νίκη τους με εύστοχο πέναλτι του Μπενταλέμπ στο 89΄, στο οποίο υπέπεσε ο Παναγιώτης Ρέτσος, ο οποίος έχασε την μπάλα και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Εμπολό και είδε και την κίτρινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη η Σάλκε έπιασε στην 2η θέση την Ντόρτμουντ, η οποία όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη για την Κολονία, η οποία διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της για παραμονή στη Μπουντεσλίγκα. Η ομάδα του Στέφαν Ρούτενμπεργκ πέρασε με 2-1 από τη Λειψία, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70ό λεπτό.