Σοκ για τη Σεβίλλη από την Αλαβές, νίκη για τη Θέλτα

Με το... αγαπημένο της 1-0 (με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και της Μάλαγα πριν από 2 αγωνιστικές), η Αλαβές έκανε την έκπληξη κι επικράτησε της Σεβίλης στο «Μεντιθορόθα», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga. Μετά τη συντριβή από την Μπαρτσελόνα στο Κύπελλο, η Θέλτα συνήλθε άμεσα και πέρασε με 1-0 από την βαλένθια κόντρα στη Λεβάντε.

Με το… αγαπημένο της 1-0 (με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και της Μάλαγα πριν από 2 αγωνιστικές), η Αλαβές έκανε την έκπληξη κι επικράτησε της Σεβίλης στο «Μεντιθορόθα», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga.

Η 2η νίκη στα τρία τελευταία ματς (και αυτή εντός έδρας) προήλθε από το γκολ του Γκαρθία στο ξεκίνημα της επανάληψης. Σε βαθιά κρίση βρίσκονται οι Ανδαλουσιάνοι, που μετρούν 4 ήττες (3 συνεχόμενες) στα 5 τελευταία ματς που έχουν δώσει (έχουν και μία ισοπαλία).

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, μετά την αποβολή του Ντουάρτε στο 85ο λεπτό.

Μετά τη συντριβή από την Μπαρτσελόνα στο Κύπελλο, η Θέλτα συνήλθε άμεσα και πέρασε με 1-0 από την βαλένθια κόντρα στη Λεβάντε.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής της La Liga:

Χετάφε-Μάλαγα 1-0
(73′ Καλα)

Τζιρόνα-Λας Πάλμας 6-0
(24΄πεν. Στουάνι, 57΄, 70΄, 79΄ Ολούνγκα, 63΄ Μπόρχα Γκαρσία, 74΄ Πόρτου)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 0-1
(88΄ Φορνάλς)

Εϊμπάρ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1
(27΄ Γκαμεϊρό)

Λα Κορούνια-Βαλένθια 1-2
(88′ Αντόνες – 37′ Γκουέδες, 64′ Ροντρίγκο)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.