Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Σκόνταψε η Τσέλσι, «διπλό» η Γουέστ Χαμ, 4άρα η Τότεναμ

«Σκόνταψε» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στην Λέστερ (0-0) των 10 παικτών από το 68΄ (αποβλήθηκε ο Τσίλγουελ μέσα σε 4 λεπτά με δύο κίτρινες κάρτες). Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Γουέστ Χαμ εναντίον της Χάντερσφιλντ με 4-1 αντίστοιχα, ενώ η Γουέστ Μπρομ με το «τρίποντο» επί της Μπράιτον «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, εκμεταλλευόμενη το 1-1 της Σουόνσι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με την Νιουκάστλ. Επίδειξη δύναμης απέναντι στην Έβερτον έκανε η Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» και με το εμφατικό 4-0 επέστρεψε στις νίκες.

«Σκόνταψε» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στην Λέστερ (0-0) των 10 παικτών από το 68΄ (αποβλήθηκε ο Τσίλγουελ μέσα σε 4 λεπτά με δύο κίτρινες κάρτες).

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Γουέστ Χαμ εναντίον της Χάντερσφιλντ με 4-1 αντίστοιχα, ενώ η Γουέστ Μπρομ με το «τρίποντο» επί της Μπράιτον «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, εκμεταλλευόμενη το 1-1 της Σουόνσι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με την Νιουκάστλ.

Επίδειξη δύναμης απέναντι στην Έβερτον έκανε η Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» και με το εμφατικό 4-0 επέστρεψε στις νίκες, μετά την «γκέλα» που είχε με την Γουέστ Χαμ (1-1) στο ίδιο γήπεδο στις 4/01.

Ο Χάρι Κέιν με 2 γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ουσιαστικά ήταν αυτός που «καθάρισε» το ματς. Οι «πετεινοί» είχαν προηγηθεί με τον Σον Χέουνγκ-Μιν λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Έρικσεν λίγο πριν την εκπνοπή της αναμέτρησης. Πέμπτο ματς χωρίς νίκη έμειναν οι «εφοπλιστές», ενώ η σημερινή ήταν η 3η σερί ήττα (προηγήθηκαν αυτές από τις Γιουνάιτεντ και Μπόρνμουθ).

Τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής:

Τσέλσι-Λέστερ 0-0
Κρίσταλ Πάλας-Μπέρνλι 1-0
(21΄ Σακό)

Χάντερσφιλντ-Γουέστ Χαμ 1-4
(40΄ Λόλεϊ – 25΄ Νόμπλ, 46΄ Αρναούτοβιτς, 56΄,61΄ Λανσίνι)

Νιούκαστλ-Σουόνσι 1-1
(68΄ Χοσέλου – 60΄ Τζόρνταν Αγιού)

Γουότφορντ-Σαουθάμπτον 2-2
(58΄ Γκρέι, 90΄ Ντουκουρέ – 20΄,44΄ Γουόρντ-Πρόους)

Γουέστ Μπρομ-Μπράιτον 2-0
(4΄ Εβανς, 55΄ Ντοόυσον)

Τότεναμ-Εβερτον 4-0
(26΄ Σον Χέουνγκ-Μιν, 47΄,59΄ Κέιν, 87΄ Έρικσεν)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι