Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Συνεχίζει στην κορυφή ο Ολυμπιακός, με το δεξί ο ΠΑΟ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος «πέρασε» από το AEL FC Arena με 0-3, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος αλλά επικράτησε δύσκολα του Πλατανιά στη Λεωφόρο (Παναθηναϊκός - Πλατανιάς 2-0), η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία (Λαμία - Ξάνθη 0-1), ενώ στους Ζωσιμάδες το ματς έληξε χωρίς τέρματα (ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 0-0) . Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον Απόλλωνα Σμύρνης να φιλοξενεί τον Ατρόμητο.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της Κυριακής, στην πρώτη αγωνιστική του β’ γύρου του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της
Λάρισας, με 0-3.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μάριν στο 54ο λεπτό, του Ανσαριφάρντ στο 68′ και του Τζούρτζεβιτς στο 89ο λεπτό.

Στις εξέδρες του γηπέδου AEL FC Arena βρέθηκε και ο νέος προπονητής των «ερυθρόλευκων» Όσκαρ Γκαρθία, προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά τους παίκτες του.

Νωρίτερα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του Πλατανιά στη Λεωφόρο με 2-0, χάρη σε δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Βιγιαφάνιες.

Η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία (Λαμία – Ξάνθη 0-1), ενώ στους Ζωσιμάδες το ματς έληξε χωρίς τέρματα (ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 0-0) .

Η αγωνιστική
ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον Απόλλωνα Σμύρνης να φιλοξενεί τον
Ατρόμητο.

Το πρόγραμμα και οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 6/1

Πανιώνιος-Κέρκυρα 3-1
(46′ Μασούρας, 53′ Λάμπρου, 78′ Παπαγεωργίου-43′ Επστάιν)

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός 5-0
(18΄ Μάτος, 48΄, 59΄ Κάμπος, 57΄, 89΄ πέν. Πρίγιοβιτς)

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-4
(68΄ Μοράρ πέν. / 6΄ Μπακασέτας, 36΄ Χριστοδουλόπουλος, 45+1 Αραούχο, 61΄ Λόπες)

ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-2 (σε εξέλιξη)
(54′ Μάριν, 68′ Ανσαριφάρντ, 89′ Τζούρτζεβιτς)

16. Πλατανιάς 6

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.

in.gr

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.