Βήμα πρόκρισης του Ατρόμητου επί του Αστέρα στην Τρίπολη

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εξαιρετική πορεία του στο πρωτάθλημα, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης», στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του κυπέλλου, και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημείωσε ο Βασιλακάκης στο 9ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος είχε και άλλες ευκαιρίες, αλλά ο Αθανασιάδης είπε «όχι» σε κεφαλιές του Βασιλακάκη (21΄) και του Χατζηισαΐα (37΄) και σε απευθείας φάουλ του Ουάρντα από πλάγια (56΄), ενώ στο 57΄ ο Ρισβάνης αστόχησε σχεδόν εξ επαφής.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Μανιά, που «νικήθηκε» σε τετ-α-τετ από τον Μίρκοβιτς, ενώ στο 60΄ έγινε μία απίστευτη φάση, με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να βγαίνει εκτός περιοχής και να διώχνει σε πλάγιο άουτ, το οποίο εκτελέστηκε γρήγορα, ο Μίρκοβιτς δεν πρόλαβε να επιστρέψει στη εστία του, αλλά το σουτ του Μανιά έφυγε άουτ.

Ο σέντερ-φορ του Αστέρα έχασε ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία στο 73΄, όταν επιχείρησε γυριστό μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Χατζηισαΐας έβαλε σωτήρια την κόντρα. Οι Αρκάδες πίεσαν ως το τέλος για την ισοφάριση, αλλά ο Ατρόμητος κράτησε το 1-0 και πλέον έχει σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει μεταξύ 9 και 11 Ιανουαρίου.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: Τσουκαλάς, Ισνάλντο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Κ. Γιαννούλης – Κιβρακίδης, Ντιγκινί, Μίρκοβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (55΄ Ιγκορ), Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Κ. Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Μαντίντα (46΄ Τόνσο), Καλτσάς, Ισνάλντο (74΄ Δουβίκας), Μανιάς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Δ. Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (87΄ Κυριακίδης), Κιβρακίδης, Μάντσον, Ντιγκινί (90΄+ Μενσά), Καρασαλίδης, Ουάρντα (90΄ Ούμπιντες)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.