Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση την Γκαζιαντέπ στην Τουρκία

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στην Τουρκία. Οι Θεσσαλονικείς απέδρασαν με το τελικό 77-65 στην παράταση (62-62κ.α.) από την έδρα της Γκαζιαντέπ, για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League, πανηγυρίζοντας την 3η νίκη τους στον 2ο όμιλο.

Εβαλε… δύσκολα στον εαυτό του , ο ΠΑΟΚ κατάφερε, ωστόσο, να κερδίσει απόψε στην Τουρκία, στην παράταση, για την 9η αγωνιστική του Champions League, την Γκαζιαντέπ, με 77-65. Νίκη που θα μπορούσε να προκύψει στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (62-62), ο «Δικέφαλος» σπατάλησε, όμως, τις ευκαιρίες που του δόθηκαν.

Το αποτέλεσμα αποτελεί την τρίτη επιτυχία για τους «ασπρόμαυρους» στη διοργάνωση, δεύτερη εκτός έδρας και διατηρεί τις ελπίδες για πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Χαρακτηριστικό στο ματς για τον ΠΑΟΚ αποτέλεσε ο επιθετικός πλουραλισμός του (σ.σ. πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), τα 46 ριμπάουντ του, έναντι των 37 των Τούρκων, αλλά και τα 19 λάθη του (11 είχαν οι αντίπαλοί του), τα 9/20 τρίποντα, με την Γκαζιαντέπ να έχει 6/31.

Με εξαίρεση τρία λεπτά στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Με αιχμή δόρατος τον Κλάσεν, προηγήθηκε στο 3′ με 3-10, απόσταση που ήταν στο ίδιο επίπεδο στο 5′ (8-14).

Η Γκαζιαντέρ αντέδρασε, έχοντας βασικούς εκτελεστές τους Αρμάντ, Φρεϊμάνις, πήρε πρόσκαιρα τα ηνία στο 8′ (16-15), για να «απαντήσει» ο «Δικέφαλος» με σερί 10-2, με τους Χρυσικόπουλο, Ζάρα, να «βομβαρδίζουν» από τα 6.75, που του έδωσε εκ νέου… αέρα 7 πόντων (14′ 18-25).

Με ομαδικό πνεύμα, αμυντικά και επιθετικά, ο ΠΑΟΚ ήταν στο +7 και στο 18′ (26-33), διαφορά που μειώθηκε στο μισό καλάθι, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (23′ 37-38).

Ενα κάρφωμα από τον Κλάσεν και ένα τρίποντο του Γκος, έδωσαν ξανά στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 6 πόντων (37-43), με σερί 7-0, οι Τούρκοι, με τον Κάρτερ να βάζει την μπάλα στο καλάθι, πέρασαν μπροστά (44-43), προβάδισμα που πήγε, για μια ακόμη φορά, στους Θεσσαλονικείς, στο 28′ (44-47). Το δίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου ανήκε στην Γκαζιαντέπ, καθώς στη διάρκειά του προηγήθηκε, για πρώτη φορά με +3 (30′ 50-47).

Ο ΠΑΟΚ υπερκάλυψε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτη περιόδου (50-51), δεν του έλειψαν, όμως, τα λάθη, όπως δεν έπαψαν και τα υπερβολικά σφυρίγματα των διαιτητών.

Η Γκαζιαντέπ έγινε ξανά… αφεντικό στο παρκέ (55-51), με 8-0 σερί και ένα τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) από τον Τσόχλα, στο 35′, ο «Δικέφαλος» πήγε στο +4 (55-59), για να ξαναπάρουν τα ηνία οι γηπεδούχοι (38′ 62-61) και τον Κρουμπάλι να έχει 1/2 βολές, κάνοντας το 62-62, στα 1’49» για το τέλος.

Σκορ που δεν άλλαξε, καθώς καμία από τις ομάδες ( με τον ΠΑΟΚ, ειδικά, στην τελευταία επίθεση, που την «ξόδεψε» ανούσια) δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στην παράταση η υπεροχή του «Δικεφάλου» ήταν καταλυτική. Με τον Γκος και τον Χαραλαμπόπουλο αρχικά και τις 4/4 βολές, στην πορεία, του Μαργαρίτη, το… νερό μπήκε στο αυλάκι και κατακτήθηκε η νίκη.

Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Αρμάντ 11 (1) , Ραντ 5 , Κάρτερ 17 (1), Χατζίγεβα , Λάιονς 8 (1) , Μπάλαζιτς 3 (1), Φρειμάνις 13, Ογκούτ 8 (2), Τσίνκο

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης, Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Κατσίβελης 6 (1), Γκος 10 (2), Τζόουνς.