Άνετη νίκη της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί της Ολίμπια με 91-73

Την τρίτη νίκη της στο Basketball Champions League πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ. Η Ένωση πέρασε ένα ήσυχο βράδυ (91-73), απέναντι στην ουραγό του 3ου ομίλου, Ολίμπια Λιουμπλιάνας, υποχρεώνοντας τους Σλοβένους στην 5η ήττα τους.

Η… χαοτική διαφορά της ΑΕΚ στα επιθετικά ριμπάουντ (18 έναντι 5) και τα κλεψίματα (16) απλούστευσαν το έργο της Ένωσης, η οποία είδε για ακόμη μία φορά τον Χάρις να πιάνει υψηλή απόδοση (26π., 8ρ., 5ασ.), έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους επίσης διψήφιους Μαυροειδή (15π., 11ρ.), Λαρεντζάκη (13π.) και Γκριν (13π., 7ασ.). Από την Ολίμπια των 20 λαθών ξεχώρισε ο Μόργκαν (21π.).

Μετά από ένα… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ (10 έναντι 1 στο ημίχρονο), «έσφιξε» την άμυνα της (είχε 11 κλεψίματα και υποχρέωσε σε 13 λάθη τους Σλοβένους) και με τους Γκριν, Χάρις να εκτελούν από τα 6.75 και τον Μαυροειδή κοντά στο καλάθι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-5 για το +14 στο 16΄ (39-25).

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατέβασαν ταχύτητα στην επίθεση και στο 19΄ η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+15, 48-33).

Με την παραγωγικότητα της ΑΕΚ να χτυπάει… κόκκινο, η Ένωση δεν απειλήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν με το… καλημέρα ένα επιμέρους σκορ 14-9, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (64-47 στο 27΄). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας (72-59), η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 91-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Τσιουλίν (Ρουμανία), Καστίγιο (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 50-39, 72-59, 91-73

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 3 (1), Γκριν 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χάρις 25 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7 (1), Άτιτς 5, Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μωραϊτης, Μαυροειδής 15, Σι.

ΟΛΙΜΠΙΑ (Όκορν): Καστράτι 2, Ραντούλοβιτς, Όλιβερ 13, Σπαν 10 (2), Μπάμπνιτς, Μπάντζιμ 8 (2), Μόργκαν 21 (8 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 9 (1), Γιούρτσεκ, Χρόβατ 10.