Στα ημιτελικά του Κυπέλλου με περίπατο στη... Ρόδο ο ΠΑΟ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου με περίπατο στη… Ρόδο ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας με 84-54 του Κολοσσού Ρόδου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, που θα διεξαχθούν στις 5 Νοεμβρίου. Από 14 πόντους πέτυχαν για τους «πράσινους» οι Βουγιούκας και Λοτζέσκι, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 13.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του επίσημο αγώνα της σεζόν έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την πρεμιέρα της Α1.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε δυναμικά «χτυπώντας» με τον Βουγιούκα στην ρακέτα και με τους Παππά και Καλάθη να τρέχουν την ομάδα στον αιφνιδιασμό τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (+12, 28-16).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με «όπλο» του την πολύ καλή άμυνα, που οδήγησε σε πέντε κλεψίματα, και με σύμμαχο την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με … αέρα 22 πόντων (49-27).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε μετά την ανάπαυλα με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να ανεβάζει τη διαφορά στους 29 πόντους (69-40 στο 30΄).

Η τελευταία περίοδος ήταν διακικαστικού χαρακτήρα με το «τριφύλλι» να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης με το εμφατικό 84-54.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Δεσλής, Μακρυγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 7 (1), Σχίζας 4, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 13 (1), Πρόστραν 3 (1), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 2, Μπρέι 5 (1), Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3 (1), Ράιτ 2, Παπαδάκης 4 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 11 (3), Γκάμπριελ, Όγκαστ 6 (9 ριμπ.), Λοτζέσκι 14 (2), Καλάθης 13 (3), Παππάς 9 (1), Ντένμον 10 (2), Μήτογλου 3 (1), Γκιστ, Βουγιούκας 14

ΑΠΕ-ΜΠΕ,in.gr

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.