Κατάφερε να χάσει ο ΠΑΟ από την Νταρουσάφακα

Η αμυντική «καθίζηση» του Παναθηναϊκού στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με την Νταρουσάφακα υποχρέωσε το «τριφύλλι» στη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο «Gomelsky Cup» και στην κατάληψη της 4ης θέσης. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ηττήθηκαν με 78-75 από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στην παράταση (64-64 κ.α.) του «μικρού τελικού», μετά από σερί 8-0 που δέχθηκαν, το οποίο ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο του πρώην παίκτη του Άρη, Ουίλ Κάμινγκς.

Η ήττα, πάντως, η οποία ήταν η 6η στα τελευταία 7 φιλικά, μπήκε σε δεύτερη μοίρα για τον Τσάβι Πασκουάλ, μετά τον τραυματισμό του Κέι Σι Ρίβερς. Ο Αμερικανός αποχώρησε στο 15΄, καθώς, μετά από λέι απ, «γύρισε» τον αριστερό αστράγαλό του και κατευθύνθηκε άμεσα στον πάγκο.

Ωστόσο, το ιατρικό επιτελείο του Παναθηναϊκού δεν κάνει λόγο για κάποιο σοβαρό πρόβλημα, επισημαίνοντας ότι θα είναι «ετοιμοπόλεμος» στην έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων των νταμπλούχων Ελλάδας. Άλλωστε ο Κέι Σι Ρίβερς ακολούθησε το «ζέσταμα» πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Τσάβι Πασκουάλ, όμως, να τον προφυλάσσει και να μην του δίνει χρόνο συμμετοχής στο υπόλοιπο της αναμέτρησης με την τουρκική ομάδα.

Για ακόμη μία αναμέτρηση ο Νικ Καλάθης αποτέλεσε «το Α και το Ω» στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, τελειώνοντας την αναμέτρηση με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (12) και ασίστ (10), ενώ θετικοί ήταν και οι Νίκος Παππάς (11π.), Ματ Λοτζέσκι (11π.) και Κρις Σίνγκλετον (10π.). Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση και τα λάθη δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» των 29/73 σουτ εντός πεδιάς και των 5/25 τριπόντων να εξασφαλίσουν μια διαφορά ασφαλείας και τη νίκη.

Χαρακτηριστικό άλλωστε είναι το +5, με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός στο 44΄ (70-75) και το οποίο «εξανεμίστηκε» μέσα σε ένα λεπτό και απέφερε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ):
Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Με ένα όνειρο...» - Μυθική υποδοχή των νικητών, σε έκσταση οι φίλοι του Ολυμπιακού

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος βρίσκεται το in μαζί με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που πήγαν να υποδεχθούν την αποστολή που τους έστειλε στον έβδομο ουρανό