Παγκόσμια ρεκόρ στα 50μ. πρόσθιο η Κινγκ, στο ελεύθερο η Σίεστρεμ

Δεύτερο -ατομικό- χρυσό μετάλλιο και δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ για τη Λίλι Κινγκ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης. Μετά τα 100μ. πρόσθιο, η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης του Ρίο κυριάρχησε και στα 50μ. πρόσθιο, επικρατώντας στη μονομαχία της -πρωταθλήτριας κόσμου στα 200μ.- Γιούλια Εφίμοβα. Η 20χρονη Κινγκ τερμάτισε σε 29.40 και κατέρριψε το 29.48 που κρατούσε η Λιθουανή Ρούτα Μεϊλουτίτε από την αντίστοιχη διοργάνωση της Βαρκελόνης, στις 3 Αυγούστου 2013. Μετά το παγκόσμιο ρεκόρ που κατέρριψε χθες, η Σάρα Σιέστρεμ κατέκτησε σήμερα και τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου στα 50μ. ελεύθερο, φτάνοντας τα τρία χρυσά μετάλλια (συν ένα ασημένιο).

Δεύτερο -ατομικό- χρυσό μετάλλιο και δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ για τη Λίλι Κινγκ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης.

Μετά τα 100μ. πρόσθιο, η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης του Ρίο κυριάρχησε και στα 50μ. πρόσθιο, επικρατώντας στη μονομαχία της -πρωταθλήτριας κόσμου στα 200μ.- Γιούλια Εφίμοβα. Η 20χρονη Κινγκ τερμάτισε σε 29.40 και κατέρριψε το 29.48 που κρατούσε η Λιθουανή Ρούτα Μεϊλουτίτε από την αντίστοιχη διοργάνωση της Βαρκελόνης, στις 3 Αυγούστου 2013.

Η Ρωσίδα Γιούλια Εφίμοβα αρκέστηκε στη δεύτερη θέση με 29.57, εξασφαλίζοντας πάντως το πέμπτο διαδοχικό της μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα (δύο χρυσά, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο) και το τρίτο στη φετινή διοργάνωση.

Την τρίτη θέση με 29.99 πήρε η Αμερικανίδα Κέιτι Μέιλι, η οποία ήταν δεύτερη στα 100μ. μπροστά από την Εφίμοβα, ενώ η Μεϊλουτίτε έμεινε τέταρτη και φεύγει από τη Βουδαπέστη χωρίς μετάλλιο και έχοντας απωλέσει τα δύο παγκόσμια ρεκόρ που κατείχε. Πέμπτη τερμάτισε η κάτοχος του τίτλου από το Καζάν, η Τζένι Γιόχανσον από τη Σουηδία.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 50μ. πρόσθιο γυναικών:
1. Λίλι Κινγκ (ΗΠΑ) 29.40 (Παγκόσμιο ρεκόρ)

Η Σιέστρεμ νικήτρια στο ταχύτερο 50άρι ελεύθερο όλων των εποχών

Μετά το παγκόσμιο ρεκόρ που κατέρριψε χθες, η Σάρα Σιέστρεμ κατέκτησε σήμερα και τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου στα 50μ. ελεύθερο, φτάνοντας τα τρία χρυσά μετάλλια (συν ένα ασημένιο) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Η Σουηδή κολυμβήτρια, μετά το 23.67 του χθεσινού ημιτελικού, κολύμπησε και πάλι πιο γρήγορα από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ και με 23.69 πήρε έναν τίτλο που έλειπε από την πλούσια συλλογή της, ενώ κατ΄ουσίαν… προκάλεσε την πιο γρήγορη κούρσα που έχει γίνει ποτέ.

Η Ρανόμι Κρομοβιτζόγιο και η Σιμόν Μάνιουελ πίεσαν τη Σιέστρεμ, «κατέβηκαν» αμφότερες τα 24΄΄, αλλά αρκέστηκαν στη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα.

Η Ολλανδή Ολυμπιονίκης του Λονδίνου τερμάτισε σε 23.85 και ανέβηκε για τέταρτη σερί διοργάνωση στο βάθρο των 50μ. ελεύθερο (ένα χρυσό και τρία ασημένια), ενώ η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης και πρωταθλήτρια κόσμου των 100μ. πέτυχε ρεκόρ Αμερικής με 23.97 και ανέβασε τις ΗΠΑ στο βάθρο του αγωνίσματος, για πρώτη φορά από το 1998.

Με χρόνο ακριβώς 24.00, έμεινε τέταρτη η Περνίλε Μπλούμε από τη Δανία, που είχε κάνει πέρυσι τη μεγάλη έκπληξη στο Ρίο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Με τη σημερινή επίδοσή της, θα είχε νικήσει σε όλα τα προηγούμενα Παγκόσμια Πρωταθλήματα πλην εκείνου του 2009, όταν η Μπρίτα Στέφεν έκανε το 23.73, που μέχρι χθες ήταν το παγκόσμιο ρεκόρ…

Χρυσός στο «κύκνειο άσμα» του ο Γάλλος Λακούρ στα 50μ. ύπτιο

Ο «τελευταίος χορός» του Καμίλ Λακούρ αποδείχθηκε το ίδιο εντυπωσιακός με τους προηγούμενους. Ο 32χρονος Γάλλος κολυμβητής «έγραψε ιστορία» στη Βουδαπέστη, κατακτώντας για τρίτο συνεχές Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, πιθανότατα στην τελευταία κούρσα της καριέρας του (τουλάχιστον σε διεθνές επίπεδο).

Ο Λακούρ, ο οποίος ήταν νικητής σε Βαρκελόνη και Καζάν, ενώ ήταν δεύτερος το 2011 στη Σανγκάη, πρώτευσε στο σημερινό τελικό με 24.35, μπροστά από τον Ιάπωνα Τζούνια Κόγκα (24.51) και τον Αμερικανό Ματ Γκρίβερς (24.56) και χάρισε στη Γαλλία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματα κολύμβησης του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Να σημειωθεί ότι το βάθρο… καταλήφθηκε από τριαντάρηδες, αφού ο Γκρίβερς είναι επίσης 32 και ο Κόγκα 30 ετών. Ο Ιάπωνας ήταν δεύτερος στα 50μ. ύπτιο και πριν από οκτώ χρόνια στη Ρώμη, ενώ ο Αμερικανός ανέβηκε για τρίτη σερί διοργάνωση στο βάθρο, έχοντας πάρει ασημένιο μετάλλιο στη Βαρκελόνη και το Καζάν.

«Περίπατος» της Χόζου στα 400μ. μικτή ατομική

Με πολύ μεγάλη άνεση η Κατίνκα Χόζου αναδείχθηκε για τέταρτη φορά στην καριέρα της (τρίτη συνεχόμενη) πρωταθλήτρια κόσμου στα 400μ. μικτή ατομική, αποχαιρετώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους συμπατριώτες της που τη στήριξαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

H «Iron Lady» δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα στο κατ΄εξοχήν αγώνισμά της και τερμάτισε περίπου τρία δευτερόλεπτα μπροστά από τη δεύτερη, πετυχαίνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνων με 4:29.33 (4:30.31 ήταν το προηγούμενο, δικό της και πάλι, από το 2009 στη Ρώμη). Συνολικά η σούπερσταρ από την Ουγγαρία ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με τέσσερα μετάλλια -δύο χρυσά, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο-, συγκομιδή που φυσικά δεν είναι μικρή, αλλά είναι μάλλον κατώτερη των προσδοκιών που υπήρχαν.

Με εξαιρετικό τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της στη Βουδαπέστη και η Ισπανίδα Μιρέια Μπελμόντε, η οποία με 4:32.17 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, όπως και το 2013, και φεύγει από την Ουγγαρία με τρία μετάλλια, εκ των οποίων το ένα χρυσό στα 200μ. πεταλούδα. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Σίντνεϊ Πίκρεμ από τον Καναδά με 4:32.88.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 400μ. μικτή ατομική γυναικών:
1. Κατίνκα Χόζου (Ουγγαρία) 4:29.33 (Ρεκόρ αγώνων)