Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός και φιλική νίκη

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι του απέναντι στην ουκρανική Ολεξάντρια, ιδιαίτερα στον δημιουργικό και παραγωγικό τομέα και νίκησε 2-1 τη βελγική Κορτράικ του Γιάννη Αναστασίου, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στην Ολλανδία.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, καθώς κυκλοφόρησαν γρήγορα και σωστά την μπάλα, προσπάθησαν αρκετά στο transition και αναπτύχθηκαν κυρίως από τα άκρα σκοράροντας δύο φορές, χωρίς ωστόσο να λείψουν κάποια αμυντικά κενά, τα οποία δεν είχαν εμφανίσει απέναντι στους Ουκρανούς.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 28΄, όταν σε άρτια δομημένη αντεπίθεση ο Λουντ σέντραρε από αριστερά και ο Άλτμαν με ωραία κεφαλιά πέτυχε το «παρθενικό» τέρμα του φορώντας τη φανέλα με το τριφύλλι. Η Κορτράικ ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Σεβαλιέ, τον οποίο έχασαν οι αμυντικοί, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 42΄ ο Μολίνς με πέναλτι, που είχε κερδίσει ο Κουλιμπαλί σε ανατροπή από τον Βερμπόμ.

ΚΟΡΤΡΑΪΚ (Γιάννης Αναστασίου):
Μπρουζέσε, Κουμορτζί, Κοβάσεβιτς, Ρουζό, Σεβαλιέ, Στογιάνοβιτς, Βαν ντερ Μπρούγκεν, Λεπουέν, Χόσα (29΄ Ατζαγκούν), Βερμπόμ, Ουαλί. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Νταέν, Ντε Σμετ, Κέιτζ, Καμίνσκι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης):
Βλαχοδήμος (65΄ Στιλ), Κουλιμπαλί (66΄ Μολέδο), Κουτρουμπής (66΄ Τελάντερ), Κολοβέτσιος (59΄ Ευαγγέλου), Χουλτ (76΄ Βέμερ), Ζέκα (59΄ Δώνης), Ρέις (74΄ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (59΄ Στάικος), Λουντ (76΄ Εμμανουηλίδης), Άλτμαν (59΄ Πίσπας), Μολίνς.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.