Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Σώθηκε το Αμβούργο, η Ντόρτμουντ στο Champions League

Το Αμβούργο κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία επικρατώντας 2-1 της Βόλφσμπουργκ, με το νικητήριο γκολ να σημειώνει ο 21χρονος Βάλντσμιντ στο 88΄, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα.

Το Αμβούργο κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία επικρατώντας 2-1 της Βόλφσμπουργκ, με το νικητήριο γκολ να σημειώνει ο 21χρονος Βάλντσμιντ στο 88΄, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα. Ετσι δημιουργούνται οι μεγάλες στιγμές του ποδοσφαίρου, έτσι «γεννιούνται» οι ήρωες της τελευταίας στιγμής.

Κάτι παρόμοιο πέτυχε και ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο «Ζίγκναλ Ιντούνα», στον αγώνα Ντόρτμουντ-Βέρντερ 4-3. Ο Αφρικανός επιθετικός σκόραρε με πέναλτι στο 89΄, «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του και «άρπαξε» κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή τον τίτλο του πρώτου σκόρερ από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Στα play out θα παίξει η Βόλφσμπουργκ λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων (-18 έναντι -11) από τη Μάιντς), ενώ η Χόφενχαϊμ θα συμμετάσχει στους προκριματικούς του Champions League, στις δύο εκκρεμότητες που υπήρχαν πριν από την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας.

Απομένει ακόμα μία, που εξαρτάται από την έκβαση του τελικού κυπέλλου, Ντόρτμουντ-Αϊντραχτ (27 Μαϊου).

Αν κατακτήσει το τρόπαιο η Αϊντραχτ θα συμμετάσχει στο Europa League, ενώ σε διαφορετική περίπτωση το εισιτήριο παίρνει η 7η της βαθμολογίας, Φράιμπουργκ.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία:

Χοφενχάιμ-Αουγκσμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Φράϊμπουργκ 4-1
(4΄ Ρόμπεν, 73΄ Βιδάλ, 90+1΄ Ριμπερί, 90+4΄ Κίμιχ – 76΄ Πέτερσεν)

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 4-3
(32΄,75΄πεν. Ρόις, 42΄,89΄πεν. Ομπαμεγιάνγκ – 7΄ Γιουνούζοβιτς, 46΄ Μπάρτελς, 68΄ Κρούζε)

Γκλάντμπαχ-Ντάρμστατ 2-2
(50΄ Αζάρ, 65΄ Ραφαέλ Καετάνο – 62΄ Σίπλοκ, 90΄ Ελερ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Λειψία 2-2
(83΄ Βαγέχο, 90΄ Μπλουμ – 25΄ Ζάμπιτσερ, 56΄ Πόουλσεν)

Ινγκολστατ-Σάλκε 1-1
(41΄πεν. Γκρος – 2΄ Αβντιγιάι)

Κολονία-Μάϊντς 2-0
(43΄ Εκτορ, 87΄ Οζάκο)

Αμβούργο-Βόλφσμπουργκ 2-1
(32΄ Κόστιτς, 88΄ Βάλντσμιντ – 23΄ Κνόχε)

Χέρτα Βερολίνου-Λεβερκούζεν 2-6
(71΄ Βάιζερ, 81΄πεν. Αράνγκις – 5΄ Ερνάντες. 31΄,45΄ Χάφερτς, 64΄πεν. Κίσλινγκ, 86΄πεν. Αλάγκι, 90 Πογιανπάλο)

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League