Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ο Αστέρας στάθηκε «όρθιος» με 10 παίκτες στη Λιβαδειά

Παλικαρίσιο βαθμό στη Λιβαδειά πήρε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Λεβαδειακό (1-1), στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Ο Βασιλείου στο 58΄ έδωσε προβάδισμα στους Βοιωτούς, αλλά στο 68΄ ο Μανιάς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από το 73' οι Αρκάδες έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ιγκλέσιας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παλικαρίσιο βαθμό στη Λιβαδειά πήρε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Λεβαδειακό (1-1), στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Ο Βασιλείου στο 58΄ έδωσε προβάδισμα στους Βοιωτούς, αλλά στο 68΄ ο Μανιάς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από το 73′ οι Αρκάδες έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ιγκλέσιας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το αρνητικό σερί των 5 σερί ηττών για την πελοποννησιακή ομάδα σταμάτησε στο πρώτο ματς του Στάικου Βεργέτη στον πάγκο της (επέστρεψε μετά από 14 μήνες). Το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά με στόχο να σκοράρουν. Η ισοπαλία, άλλωστε, δεν «βόλευε» καμία, γεγονός που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά με τους παίκτες του Λεβαδειακού και του Αστέρα να δημιουργούν αρκετές φάσεις.

Οι Αρκάδες απείλησαν πρώτοι στο 8΄ με την ευκαιρία του Ιγκλέσιας, ο οποίος από πολύ κοντά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 11΄ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φτάσουν κοντά στο γκολ με το σουτ του Γιουσούφ να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Ντοναρούμα.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει ρυθμό και στο 28΄ η κεφαλιά του Μανιά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά από το σουτ του Καλτσά, η μπάλα βρήκε πάνω στον Βασιλείου κι έφυγε άουτ.

Ακόμη πιο ελκυστικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κι αφού έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 50΄ με τον Βασιλείου, στο 58΄ ο ίδιος παίκτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με διαγώνιο σουτ μετά από εξαιρετική ασίστ του Ζεζίνιο (1-0). Δεν το έβαλαν κάτω οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη και στο 68΄ με το πολύ όμορφο γκολ του Μανιά έφτασαν στην ισοφάριση (1-1).

Ακολούθησε η μεγάλη ευκαιρία του Λεβαδειακού, στο 69΄, με τον Ντοναρούμα να κρατάει «ζωντανή» την ομάδα του στο κοντινό πλασέ του Βασιλείου. Η αποβολή του Ιγκλέσιας στο 73΄ (για φάουλ στον Τόνι Σίλβα) ανάγκασε τους Αρκάδες να οπισθοχωρήσουν στα τελευταία 20 λεπτά. Οι Βοιωτοί πίεσαν πάρα πολύ την άμυνα του Αστέρα, που όμως, άντεξε και με βάση τα δεδομένα του ματς η ομάδα της Τρίπολης πήρε έναν παλικαρίσιο βαθμό στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί στη Super League.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος

Κίτρινες: Βασιλείου, Ουόν – Ιγκλέσιας, Μανιάς, Φαρίνια, Ιωαννίδης

Κόκκινες: 73΄ Ιγκλέσιας (δεύτερη κίτρινη)