Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Εύκολα ο ΟΣΦΠ στην Πάτρα, δύσκολα o ΠΑΟ στη Ρόδο

Εκτός έδρας νίκες για τους «αιώνιους» στο πέσιμο της αυλαίας της 19ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 82-73 του Κολλοσού στη Ρόδο, ενώ ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός έκανε... περίπατο στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα με 87-70.

Εκτός έδρας νίκες για τους «αιώνιους» στο πέσιμο της αυλαίας της 19ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 82-73 του Κολλοσού στη Ρόδο, ενώ ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός έκανε… περίπατο στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα με 87-70.

Απόλλων Πατρών – Ολυμπιακός 70-87

Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα απο την Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα με 87-70 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Παπαπέτρου με 15 πόντους, ενώ απο τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χίκεϊ με 14.

Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε για ακόμα ένα αγώνα χωρίς τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη, δυσκολεύτηκε ουσιαστικά για μόλις ένα δεκάλεπτο (σ.σ. το δεύτερο) απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών. Η επιθετική πολυφωνία της ομάδας των «ερυθρόλευκων», που είχαν 22 ασίστ έναντι 9 των αντιπάλων τους και 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Απόλλωνα Πατρών, έκριναν την αναμέτρηση υπέρ τους.

Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και με τον Γκριν να ξεκινάει «ζεστός» (2/2 τρίποντα) στο 5΄ είχε ήδη διψήφια διαφορά (15-6). Οι Πειραιώτες συνέχισαν έτσι ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 8-22 (8΄), αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-4 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -11 (15-26).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 15-31. Η πολύ καλή άμυνα των «ερυθρόλευκων» σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στην επίθεση τους έδωσε «αέρα» 22 πόντων (18-40 στο 14΄). Ο Απόλλωνας όμως δεν τα παράτησε και με 6 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 8 (36-44) δυο λεπτά πριν το ημίχρονο, που βρήκε τελικά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 40-48.

Η ευστοχία των Αχαιών δεν συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της μέσα στην ρακέτα άρχισε να ανεβάζει και πάλι την διαφορά, που έφτασε τους 17 στο τέλος της περίοδου (53-70). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε και οι πρωταθλητές Ελλάδας χωρίς να καταβάλλουν κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια κράτησαν άνετα το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που τους βρήκε νικητές με το τελικό.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Παπαθανασίου-Ζαχαρής

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (2), Μπιρτς 12, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 2, Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2), Γουότερς 5 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 11, Λοττζέσκι 9 (1), Αθηναίου 3 (1).

Απόλλων (Σκουρτόπουλος): Χίκεί 14 (3), Μπερτ 6, Σλαφτσάκης, Καλινόσκι 9 (1), Ράινς, Στόκτον, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1).

Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός 73-82

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά έκανε το… καθήκον του και νίκησε 82-73 τον Κολοσσό Ρόδου στο «Βενετόκλειο», στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. «Κλειδί» για την επικράτηση του «τριφυλλιού» αποτέλεσε το γεγονός ότι η άμυνά του δέχθηκε μόλις εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο.

Ο Κολοσσός «άνοιξε το σκορ» με 1/2 βολές του Ρέντικ, αλλά ακολούθησε σερί 8-0 του Παναθηναϊκού (με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον) που προηγήθηκε 8-1. Το «τριφύλλι» απέκτησε διψήφια διαφορά με καλάθι του Σίνγκλετον λίγο μετά το 5΄ (17-7), αλλά οι «θαλασσί» με σερί 5-0 μείωσαν σε 19-14, ενώ πλησίασαν στο 9΄ στο -3 (21-18).

Με τρίποντο του Καλάθη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 25-18, αλλά οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» εκ νέου τη διαφορά και ισοφάρισαν 27-27 στο 12΄, ενώ με τρίποντο του Γεωργαλή πήραν ξανά το προβάδισμα με 32-29.

Με γκολ φάουλ του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός ανέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (41-36) στο 16΄, ενώ με 2/2 βολές του Σίνγκλετον οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο +7 (43-36). Πάντως, ο Κολοσσός επέστρεψε και πάλι, καθώς με τρίποντο του Αχόνεν ισοφάρισε 44-44, 56 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 6-0 του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε 52-46, ενώ λίγο αργότερα με δύο διαδοχικά τρίποντα του Φελντέιν οι «πράσινοι» έφτασαν εκ νέου σε διψήφιο προβάδισμα στο 23΄ (58-48). Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν τη διαφορά και δεν επέτρεψαν στον Κολοσσό να πλησιάσει στο σκορ μέχρι το 30΄, μπαίνοντας την τελευταία περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (64-55).

Με καλάθι του Τζέιμς οι «πράσινοι» έφτασαν στο +13 (71-58) στο 32΄ και ουσιαστικά έγειραν υπέρ τους την πλάστιγγα του αγώνα, καθώς ο Κολοσσός δεν μπόρεσε ως το τέλος να πλησιάσει πιο κοντά από τους επτά πόντους (76-69 με τρίποντο του Ρέλεφορντ στο 37΄)…

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μπίκας, Σκούτας.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Τσούκου, Γεωργαλής 8 (2), Σαλούστρος 12 (1), Ρέλεφορντ 7 (1), Αχόνεν 5 (1), Βασιλόπουλος 3, Παπαδάκης, Γουάτσον 12, Χολ 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 19 (1), Φώτσης 3, Παππάς 4, Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 3, Γκάμπριελ 12 (2), Τζεντίλε, Μπουρούσης 7, Καλάθης 11 (2).

Σε αναμετρήσεις για την 19η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

14. Δόξα Λευκάδας 22

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι