Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Με σούπερ Γουίλιαμς και Ιβάνοβιτς η ΑΕΚ λύγισε τον Κόροιβο

Η ΑΕΚ επικράτησε με 89-75 του Κόροιβου Αμαλιάδας σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτοι σκόρερ για την Ένωση ήταν οι Γουίλιαμς και Ιβάνονιτς με 19 πόντους έκαστος, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπράουν με 19 πόντους.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στον αγώνα χωρίς τον Μάικλ Ντίξον, που είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση μετά την χθεσινή εμπλοκή του σε θανητοφόρο τροχαίο δυστύχημα, και τον τραυματία Κώστα Βασιλειάδη. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σερί 10-0. Η είσοδος του Μαυροείδη στο αγώνα έδωσε εύκολα καλάθια στην Ένωση μέσα απο την ρακέτα και την ευκαιρία να μπεί και πάλι μπροστά στο σκορ τελειώνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (24-20).

Στο ίδιο ρυθμό συνέχισε η αναμέτρηση και στην δεύτερη περίοδο με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων (46-39). Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ζντοβτς έδειξε να «καθαρίζει» τον αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά στους 17 (63-46 στο 28΄) αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 σερί τρίποντα μείωσαν στους 5 (63-58) 34΄΄ πριν την λήξη της περίοδου.

Ο Ιβάνοβιτς όμως, που έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, με 5 σερί ποντους έδωσε και πάλι διψήφια διαφορά στην ομάδα του (68-58 στο 30΄). Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό και έφτασε άνετα στη 8η φετινή της νίκη με το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-39, 68-58, 89-75

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Συμεωνίδης, Κοντίλης

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), Σάκοτα 7 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Λαρεντζάκης, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 19 (3), Μωραΐτης 1, Μαυροειδής 16, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 19 (1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 13 (3), Μπράουν 19 (5), Μιλουτίνοβιτς 12 (1), Μιχάλογλου 2, Βαν Όστρουμ 5 (1), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 6, Χολ 10.