Η Τσέλσι δεν χαρίστηκε σε Τότεναμ... Λίβερπουλ και Σίτι

Η Τσέλσι δεν χαρίστηκε σε Τότεναμ… Λίβερπουλ και Σίτι

Το γκολ του Ντιβοκ Οριτζί στο 75ο λεπτό ήταν αυτό που άνοιξε το δρόμο στη Λίβερπουλ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Σάντερλαντ και να «πιάσει» στην κορυφή της Premier League την Μάντσεσστερ Σίτι μετά από 13 αγωνιστικές. Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ, νίκησαν τελικά με 2-0 με τον Μίλνερ να σκοράρει το δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 90ο λεπτό.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ερικσεν στο 11ο λεπτό, η Τσέλσι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ν΄αντιδράσει και να πετύχει την ολοκληρωτική ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 της Τότεναμ για την 13η αγωνιστική της Premier League. Οι Λονδρέζοι του Αντόνιο Κόντε, σκόραραν με τους Πέδρο (45`) και Μόουζες (51`) παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης.

Παράλληλα, το γκολ του Ντιβοκ Οριζί στο 75ο λεπτό ήταν αυτό που άνοιξε το δρόμο στη Λίβερπουλ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Σάντερλαντ και να νικήσει με 2-0 χάρη στο πέναλτι του Μίλνερ στο 90ο λεπτό, ενώ η Λέστερ συνεχίζει να απογοητεύει στο πρωτάθλημα.

Είναι προφανές, ότι ο Κλαούντιο Ρανιέρι και οι παίκτες του, έχουν επιλέξει το Champions League όπου εντυπωσιάζουν, όμως η σημερινή εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μίντλεσμπρο, φέρνει τους πρωταθλητές σε δυσχερή θέση.

Το καλύτερο ματς της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα στην Σουόνσι και την Κρίσταλ Πάλας, όπου σημειώθηκαν τρεις ανατροπές στο προβάδισμα και τελικά οι «κύκνοι» επικράτησαν με 5-4!

Τέλος, με δύο γκολ του Σέρχιο Αγουέρο (37΄,60′), η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να αποδράσει νικήτρια (1-2), με ανατροπή από την έδρα της Μπέρνλι.

Λέστερ-Μιντλεσμπρο 2-2
(34` πεν. Μαρέζ, 90`+ 4` Σλιμανί – 13` Νεγρέδο, 31` Τσέϊμπερς)

Λίβερπουλ-Σάντερλαντ 2-0
(75` Οριζί, 90` πεν. Μίλνερ)

Σουόνσι-Κρίσταλ Πάλας 5-4
(36` Σίγκουρντσον, 66`, 68` Φερ, 90`, 90`+3` Γιορέντε – 19` Ζαχα, 75` Τόμκινς, 82` αυτ. Κορκ, 84` Μπεντέκε)

Σάντερλαντ 8

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»