Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Σημαντική νίκη για την Εσπανιόλ, έ«Χ»ασε ευκαιρία η Βαλένθια

Σημαντική νίκη πέτυχε η Εσπανιόλ στην έδρα της Αλαβές με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Ζεράρδ Μορένο στο 81ο λεπτό του αγώνα. Η Βαλένθια έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί απο τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αφού αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της 1-1 με την ουραγό Γρανάδα. Η Σοσιεδάδ συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν και πανηγυρίζοντας την 4η διαδοχική νίκη της.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Εσπανιόλ στην έδρα της Αλαβές με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Ζεράρδ Μορένο στο 81ο λεπτό του αγώνα.

Η Βαλένθια έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί απο τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αφού αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της 1-1 με την ουραγό Γρανάδα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 45΄ με τον Καρσέλα Γκονσάλες, αλλά μολις δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Νάνι (47΄) ισοφάρισε για τις «νυχτερίδες».

Η Σοσιεδάδ συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν και πανηγυρίζοντας την 4η διαδοχική νίκη της.

Η Σοσιεδάδ προηγήθηκε με τον Πριέτο στο 19΄, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κοπ στο 28΄.

Στο 51΄ ο Θουρουτούθα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Βάσκους και στο 57΄ο Μαρτίνεθ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:

Μπέτις-Λας Πάλμας 2-0

(27΄ Μπρούνο Γκονζάλες, 45΄+ Μαντί)

Λα Κορούνια-Σεβίλη 2-3

(1′ Μπάμπελ, 42′ Αντόνε-44’Ντζόνζι, 87′ Βιτόλο, 90′ Μερκάδο)

Γρανάδα 5

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.