Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για Αντετοκούνμπο, βασικός ο Κουφός

Την πρώτη νίκη τους στην εφετινή σεζόν του ΝΒΑ πανηγύρισαν οι Μπακς που κατέβαλαν την αντίσταση των Μπρούκλιν Νετς στο Μιλγουόκι με 110-108. Τη νίκη στους γηπεδούχους χάρισε ο Τζον Χένσον, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στο καλάθι με την εκπνοή του αγώνα, ύστερα από το άστοχο λέι απ του Τζαμπάρι Πάρκερ.

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Ρασάντ Βον με 22 πόντους, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε νταμπλ νταμπλ, αφού τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (10/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη στα 35 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα που αγωνίστηκε.

Στο μεταξύ, οι Κινγκς επιβλήθηκαν των Μινεσότα Τίμπεργουλβς με 106-103 στο Σακραμέντο και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στο νέο γήπεδό τους. Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι ΝτεΜάρκους Κάζινς (29 πόντοι) και Ρούντι Γκέι (28 πόντοι), ενώ ο Κώστας Κουφός συμπεριλήφθηκε στην αρχική πεντάδα των «βασιλιάδων» και αγωνίστηκε για 19 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα με απολογισμό 4 πόντους (2/5 δίποντα), 8 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Από εκεί και πέρα, οι πρωταθλητές Κλίβελαντ Καβαλίερς πέτυχαν την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, επικρατώντας 105-99 του Ορλάντο, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να σημειώνει 23 πόντους και τον Κάιρι Ίρβινγκ άλλους 20.

Το «3 στα 3» πέτυχαν και οι Σπερς που επιβλήθηκαν 98-79 της Νέας Ορλεάνης στο Σαν Αντόνιο, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Καουάι Λέοναρντ με 20 πόντους.

Τέλος, το Πόρτλαντ νίκησε στην παράταση 115-113 τους Νάγκετς στο Ντένβερ, με κορυφαίο τον Ντέιμιαν Λίλαρντ που σημείωσε 37 πόντους (13/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές), μεταξύ των οποίων και το νικητήριο καλάθι για λογαριασμό των Μπλέιζερς, τρία δέκατα του δευτερολέπτου πριν από τη λήξη της παράτασης. Στο ημίχρονο του αγώνα οι Νάγκετς απέσυραν τη φανέλα με το Νο 55 του Ντικέμπε Μουτόμπο, ο οποίος έγινε πέρυσι μέλος στο «Hall of Fame».

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.