Η Αθλέτικ το ντέρμπι, νίκη-ανάσα η Βαλένθια, «πεντάρα» η Βιγιαρεάλ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι των Βάσκων, καθώς επικράτησε 3-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές» και διατηρείται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή. Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν η Αλαβές και η Μάλαγα, ενώ, το «φιλί της ζωής» έδωσε ο Μάριο Σουάρες στη Βαλένθια, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ στο 1-2 επί της Χιχόν. Σπουδαία εμφάνιση της Βιγιαρεάλ που διέλυσε 5-0 τη Θέλτα, αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League, με τα πρώτα τέσσερα γκολ στο «Μαδριγάλ» να σημειώνονται πριν συμπληρωθούν 50 λεπτά!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι των Βάσκων, καθώς επικράτησε 3-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές» και διατηρείται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αιφνιδιάστηκε αρχικά από γκολ του Θουρουτούθα και ως το τέλος του α΄ ημιχρόνου δεν βρήκε τρόπο να νικήσει τον εξαιρετικό Ρούγι, όμως στο β΄ μέρος «γύρισε» το ματς με τρία γκολ από τους Μουνιάιν, Αντούριθ και Ινιάκι Γουίλιαμς, πριν ο Ινίγκο Μαρτίνεθ διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν η Αλαβές και η Μάλαγα, στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για την 8η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ντεϊβερσον, αλλά πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Ροζάλες χάρισε τη βαθμό της ισοπαλίας στους Ανδαλουσιάνους.

Το «φιλί της ζωής» έδωσε ο Μάριο Σουάρες στη Βαλένθια, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ στο 1-2 επί της Χιχόν. Ήταν η τρίτη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες για τις «νυχτερίδες», που βρίσκονται για πρώτη φορά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σπουδαία εμφάνιση της Βιγιαρεάλ που διέλυσε 5-0 τη Θέλτα, αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League, με τα πρώτα τέσσερα γκολ στο «Μαδριγάλ» να σημειώνονται πριν συμπληρωθούν 50 λεπτά!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής:

Λας Πάλμας-Εσπανιόλ 0-0
Λεγανές-Σεβίλη 2-3
(66΄ Τιμόρ, 69΄ Σιμανόβσκι – 25΄ Βάσκες, 57΄ Νασρί, 84΄ Σαράμπια)

Μπαρτσελόνα-Λα Κορούνια 4-0
(21΄, 36΄ Ραφίνια, 43΄ Σουάρες, 58΄ Μέσι)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Γρανάδα 7-1
(34΄, 45΄, 61΄ Καράσκο, 63΄, 81΄ Γκαϊτάν, 85΄ Κορέα, 87΄ Τιάγκο – 18΄ Κουένκα)

Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 1-6
(55΄ Θεγιούδο – 4΄ Βαράν, 31΄ Μπενζεμά, 39΄ Μαρσέλο, 45΄, 62΄ Ισκο, 78΄ Ρονάλντο)

Αλαβές-Μάλαγα 1-1
(9΄ Ντεϊβερσον – 85΄ Ροζάλες)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 3-2
(51΄ Μουνιάιν, 60΄ Αντούριθ, 72΄ Γουίλιαμς – 16΄ Θουρουτούθα, 83΄ Μαρτίνεθ)

Σπόρτινγκ Χιχόν-Βαλένθια 1-2
(41΄ Κάστρο – 7΄,65΄ Σουάρες)

Βιγιαρεάλ-Θέλτα 5-0
(8΄ Σοριάνο, 12΄ Σολντάδο, 38΄ Μπακαμπού, 48΄αυτ. Βας, 90+2΄ Τριγκέρος)

Γρανάδα 2

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.