Χάλκινο για Παπαθανασίου - Τσότρα στο Βιαρέτζιο

Χάλκινο για Παπαθανασίου – Τσότρα στο Βιαρέτζιο

Το δεύτερο μετάλλιο μέσα σε λίγες ημέρες, κατέκτησε ο Αιμίλιος Παπαθανασίου στην Ιταλία. Συγκεκριμένα στο Βιαρέτζιο και σε διεθνείς αγώνες της κλάσης Star (Polo Star), o Έλληνας πρωταθλητής με πλήρωμα τον Αντώνη Τσότρα κατάφεραν να ανέβουν ξανά στο βάθρο και συγκεκριμένα στο τρίτο σκαλοπάτι.

Το ελληνικό δίδυμο, κέρδισε τις πρώτες δύο ιστιοδρομίες, όμως στην τρίτη τερμάτισε στην όγδοη θέση, με αποτέλεσμα να «πέσει» στην τρίτη θέση της γενικής. Το χρυσό μετάλλιο της διοργάνωσης, στην οποία συμμετείχαν 17 σκάφη, κατέκτησε ο Αμερικανός Καγιάρ.

Να θυμίσουμε ότι ο Παπαθανασίου επανεμφανίστηκε στις αρχές του μήνα στην ενεργό δράση, μετά από αποχή 1.5 χρόνου λόγω τραυματισμού, κατακτώντας μάλιστα το ασημένιο μετάλλιο στον αγώνα που έγινε στη λίμνη Γκάρντα.

Στην τελετή λήξης, το ελληνικό πλήρωμα είχε την ευκαιρία να συναντηθεί και με τον Ιταλό προπονητή Μαρσέλο Λίπι που κατάγεται από το Βιαρέτζιο και ήταν επίσημος προσκεκλημένος των διοργανωτών.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.