Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Χρυσός παραολυμπιονίκης ο «γίγαντας» Παύλος Μάμαλος

Το χρυσό μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο στην κατηγορία των -107 κιλών των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο κατέκτησε ο Παύλος Μάμαλος. Ο έλληνας αθλητής σήκωσε στην πρώτη προσπάθειά του 233 κιλά, περισσότερα από κάθε αντίπαλό του, ενώ στη συνέχεια σήκωσε και τα 234 κιλά, «κλειδώνοντας» την πρώτη θέση του βάθρου. Στην 3η προσπάθεια, ο αθλητής από τον Ασπρόπυργο σήκωσε 238 κιλά, γεγονός που του έδωσε το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς, αφού στο Πεκίνο ήταν 2ος και στο Λονδίνο 3ος.

Το χρυσό μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο στην κατηγορία των -107 κιλών των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο κατέκτησε ο Παύλος Μάμαλος.

Ο έλληνας αθλητής σήκωσε στην πρώτη προσπάθειά του 233 κιλά, περισσότερα από κάθε αντίπαλό του, ενώ στη συνέχεια σήκωσε και τα 234 κιλά, «κλειδώνοντας» την πρώτη θέση του βάθρου.

Στην 3η προσπάθεια, ο αθλητής από τον Ασπρόπυργο σήκωσε 238 κιλά, γεγονός που του έδωσε το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς, αφού στο Πεκίνο ήταν 2ος και στο Λονδίνο 3ος, ενώ παράλληλα σημείωσε νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ.

Χωρίς άγχος πλέον, ο Μάμαλος προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση στα 243,5 για το παγκόσμιο ρεκόρ, όμως δεν τα κατάφερε, χωρίς αυτό να έχει επιπτώσεις αφού είχε ήδη κατακτήσει την κορυφή.

Αυτό ήταν το 3ο χρυσό της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς του Ρίο και συνολικά δέκατο μετάλλιο.