Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Τριάρα» της Ρεάλ στο Σαν Σεμπαστιάν, σκόνταψε η Ατλέτικο

Παρά τις σημαντικές απουσίες, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι «μερένγκες» νίκησαν 3-0 στο «Ανοέτα» τη Σοσιεδάδ, με γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ μόλις στο 2ο λεπτό, του νεαρού Μάρκο Ασένσιο στο 40΄ και ξανά του Ουαλού στις καθυστερήσεις, ενώ είχαν ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ.

Όλα αυτά, τη στιγμή που ο Ζινεντίν Ζιντάν δεν είχε στη διάθεσή του τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Καρίμ Μπενζεμά, Λούκα Μόντριτς και Κέιλορ Νάβας, ενώ κράτησε στον πάγκο τους Ίσκο και Χαμές Ροντρίγκες (χρησιμοποιήθηκαν ως αλλαγές).

Βαθμολογική απώλεια με το… καλημέρα είχε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο ισπανικό πρωτάθλημα. Αν και προηγήθηκαν με το πέναλτι του Γκαμεϊρό στις καθυστερήσεις, οι «ροχιμπλάνκος» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Αλαβές, η οποία ισοφάρισε με τον Μανού Γκαρσία, στην επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια».

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας του ισπανικού πρωταθλήματος:

Μάλαγα-Οσασούνα 1-1

(55΄ Χουάνπι – 84΄ Μέριδα)

Λα Κορούνια-Εϊμπάρ 2-1

(70΄ Μοσκέρα, 88΄ Λούκας Πέρεθ – 54΄ Ραμί)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 6-2

(6΄ Αρντά, 37΄, 57΄ Μέσι, 42΄, 56΄, 82΄ Σουάρες – 20΄, 84΄ Ρούμπεν Κάστρο)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 1-1

(65΄ Πόνσε – 61΄ Καστιγιέχο)

Σεβίλη-Εσπανιόλ 6-4

(15΄ Σαράμπια, 22΄, 45΄ Βιέτο, 54΄ Βάσκες, 66΄ Μπεν Γεντέρ, 74΄ Κιγιοτάκε –

8΄ Πιάτι, 25΄ Ερνάν Πέρες, 44΄ Βίκτορ Σάντσεθ, 80΄ Μορένο)

Σπόρτινγκ Χιχόν-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1

(50΄ Τσοπ, 53΄ Βίκτορ Ροντρίγκεθ – 85΄ Μπόρχα Βιγκέρα)

Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3

(2΄, 90+4΄ Μπέιλ, 40΄ Ασένσιο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές 1-1

(90+3΄ πεν. Γκαμεϊρό – 90+5΄ Μανού Γκαρσία)

Θέλτα-Λεγανιές 22/8

Βαλένθια-Λας Πάλμας 22/8

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι