Μαραθώνιος: Η Κένυα το χρυσό, Ρεμπούλη η πιο γρήγορη Ελληνίδα

Η Τζεμίμα Τζέλαγκατ Σουμγκόνγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Η δρομέας από την Κένυα κάλυψε τα 42,195 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2 ώρες, 24 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα και άφησε στην δεύτερη θέση την Γιουνίς Τζεπκιρούι Κίρουα από το Μπαχρέιν (2:24:13). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μάρε Ντίμπαμπα από την Αιθιοπία (2:24:30).

Η Τζεμίμα Τζέλαγκατ Σουμγκόνγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Η δρομέας από την Κένυα κάλυψε τα 42,195 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2 ώρες, 24 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα και άφησε στην δεύτερη θέση την Γιουνίς Τζεπκιρούι Κίρουα από το Μπαχρέιν (2:24:13). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μάρε Ντίμπαμπα από την Αιθιοπία (2:24:30).

Από τις τρεις ελληνικές συμμετοχές, καλύτερα τα πήγε η Ράνια Ρεμπούλη, η οποία τερμάτισε στην 85η θέση με χρόνο 2:46:32, δηλαδή 22 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πίσω από την Κενυάτισσα.

Ωστόσο, η αθλήτρια του ΓΣΝ Λέρου με προπονητή τον Παναγιώτη Χαραμή δεν πέτυχε τον πρωταρχικό στόχο της που ήταν η επίτευξη του πανελληνίου ρεκόρ στην απόσταση (2:33:40).

Ίσως καθοριστικό ρόλο να έπαιξαν και οι καιρικές συνθήκες που κάθε άλλο παρά ιδανικές ήταν για τον αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η Σοφία Ρήγα ήταν 103η με χρόνο 2:49:07 και δεν κατάφερε να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ (2:39:10).

Τελευταία για τα ελληνικά χρώματα πέρασε τη γραμμή του τερματισμού η Παναγιώτα Βλαχάκη που πέρασε ως 118η με χρόνο 2:59:12 στο ντεμπούτο της σε μια μεγάλη διοργάνωση και ενώ είχε ατομικό ρεκόρ 2:43:00.

Η Βλαχάκη πάντως μετά τον τερματισμό της κατέρρευσε και ενώ έσπευσαν επάνω της 3-4 άτομα του ιατρικού επιτελείου των αγώνων, της πήρε περίπου 3-4 λεπτά για να μπορέσει να σηκωθεί υποβασταζόμενη μάλιστα από τους γιατρούς.

Ενδεικτικό της δυσκολίας του αθλήματος και κυρίως των καιρικών συνθηκών είναι πως από τις συνολικά 157 συμμετέχουσες, τη γραμμή του τερματισμού πέρασαν μόνο οι 133 κοπέλες.

Η πρώτη οκτάδα του Μαραθωνίου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο και η κατάταξη των Ελληνίδων έχουν ως εξής: