Νίκες για Μπορντό, Ναντ, Καέν, Μονπελίε και Μετς στην πρεμιέρα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μπορντό στην πρεμιέρα της Ligue 1. Οι «γιρονδίνοι» προηγήθηκαν 3-0 της Σεντ Ετιέν, αλλά χαλάρωσαν στο τελευταίο 20 λεπτο με αποτέλεσμα οι «στεφανουά» να πετύχουν δύο γκολ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση (3-2). Καέν και Μετς «χαμογέλασαν» στα τελευταία λεπτά και μπήκαν με το... δεξί στο γαλλικό πρωτάθλημα. Επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ (3-2) των Λοριάν (έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 26΄ λόγω αποβολής του Τουρέ) και Λιλ, ενώ το μοναδικό «διπλό» της σημερινής ημέρας πέτυχε η Ναντ στην έδρα της Ντιζόν (0-1).

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μπορντό στην πρεμιέρα της Ligue 1. Οι «γιρονδίνοι» προηγήθηκαν 3-0 της Σεντ Ετιέν, αλλά χαλάρωσαν στο τελευταίο 20 λεπτο με αποτέλεσμα οι «στεφανουά» να πετύχουν δύο γκολ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση (3-2).

Καέν και Μετς «χαμογέλασαν» στα τελευταία λεπτά και μπήκαν με το… δεξί στο γαλλικό πρωτάθλημα. Επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ (3-2) των Λοριάν (έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 26΄ λόγω αποβολής του Τουρέ) και Λιλ, ενώ το μοναδικό «διπλό» της σημερινής ημέρας πέτυχε η Ναντ στην έδρα της Ντιζόν (0-1).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας, είναι οι εξής:

Μπαστιά-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1
(74΄ Κουρζαουά)

Μονακό-Γκινγκάμπ 2-2
(71΄πεν. Φαμπίνιο, 84΄ Μπερνάρντο Σίλβα – 29΄ Μουσταφά Ντιαλό, 37΄ Πριβά)

Μπορντό-Σεντ Ετιέν 3-2
(13΄ Λαμπόρντ, 57΄ Ρολάν, 72΄ Μάλκομ – 81΄ Αμουμά, 89΄ Σόντερλαντ)

Ντιζόν-Ναντ 0-1
(48΄ Τόμσεν)

Καέν-Λοριάν 3-2
(32΄ Ροντελέν, 43΄,88΄Σαντινί – 5΄,19΄πεν. Μουκάντζο)

Μονπελιέ-Ανζέ 1-0
(8΄ Μπουντεμπούζ)

Μετς-Λιλ 3-2
(56΄,75΄πεν. Ερντίνκ, 87΄πεν. Ζοφρέ – 35΄,70΄ Λόπες)

Νανσί-Λιόν 14/08
Νις-Ρεν 14/08
Μαρσέιγ-Τουλούζ 14/08

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.