Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Με χατ τρικ Μπακασέτα ο Πανιώνιος φουλ για πλέι οφ

Με «χατ τρικ» του Μπακασέτα ο Πανιώνιος επικράτησε 3-0 της Ξάνθης στη Νέα Σμύρνη στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 26ης ημέρας στη Σούπερ Λιγκ. Ο 22χρονος επιθετικός, ο οποίος βρίσκεται στο μεταγραφικό στόχαστρο του Παναθηναϊκού, βρήκε δίχτυα στο 39ο, το 42ο αλλά και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στον Πανιώνιο την 7η εντός έδρας νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα και την 11η συνολικά.

Η ομάδα του Ουζουνίδη, η οποία προερχόταν από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, με τη νίκη επί της Ξάνθης έκανε ένα ακόμη βήμα για την είσοδό της στα πλέι οφ. Στην αντίπερα όχθη, Ξάνθη δεν μπόρεσε να συνεχίσει το αήττητο σερί που είχε τις τελευταίες έξι αγωνιστικές με τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Τα δύο γκολ του Πανιωνίου αποτέλεσαν την απάντηση στο κακό αγωνιστικό θέαμα που πρόσφεραν και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης. Στο 39ο λεπτό και από την δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα κατευθύνθηκε στο κέντρο της εστίας αλλά ο Τσέναμο έκανε λάθος εκτίμηση και δεν κατάφερε να διώξει με γροθιές με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στο βάθος της εστίας του (1-0). Στο 42ο λεπτό, ο Μπακασέτας, παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία της Ξάνθης, αφού η μπάλα από το δεξί βολέ έξω από την περιοχή, κατέληξε στη δεξιά πλευρά της εστίας του Τσέναμο (2-0).

Οι νεοσμυρνιώτες στο τρίλεπτο 48-50` είχαν την ευκαιρία να αυξήσουν το δείκτη του σκορ, όμως αυτή τη φορά ο Τσέναμο πραγματοποίησε τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις. Στο 48` ο γκολκίπερ της Ξάνθης απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, στο 49`, απέκρουσε νέο σουτ έξω από την περιοχή του Μπακασέτα, ενώ στο 50` ο Τσέναμο είπε «όχι» στο τετ α τετ του Μασούρα. Ο Πανιώνιος, πιο απειλητικός από τον αντίπαλό του, έχασε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία στο 72ο λεπτό, όταν το πλασέ του Ρισβάνη, μετά την απόκρουση του Τσέναμο, πέρασε ελάχιστα άουτ. Το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε ο Μπακασέτας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με δεξί σουτ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Πατσατζόγλου, Ρισβάνης, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (90+1` Μπαργκάν) σ, Μπακασέτας, Καθάριος (65` Καραμάνος), Ανσαριφάρντ (81` Τζανδάρης).

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γούτας, Λισγάρας, Γουάλας, Λουσέρο, Φλίσκας (46` Παπαστεριανός), Σολτάνι, Ορφανίδης, Ντιμιτρόφ (59` Νιέτο), Σκουρτάι (58` Καπετάνος).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.