Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Ρόδο, η Κηφισιά πήρε τα... 27''

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Ρόδο, η Κηφισιά πήρε τα… 27»

Στην αναμέτρηση με την οποία έπαισε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1, ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Ρόδο του Κολοσσού με 73-53. Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν έτσι ένα βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζουν την ερχόμενη Δευτέρα (25/1, 19:00) στο ΣΕΦ, με στόχο τη νίκη που θα τους επιτρέψει να τον «πιάσουν» στον βαθμολογικό πίνακα.

Με επιμέρους σκορ 12-25 στην 3η περίοδο, 43 πόντους στην επίθεση και 23 πόντους… παθητικό σε ολόκληρο το β΄ μέρος, ο Ολυμπιακός «γκρέμισε» τον Κολοσσό, στη Ρόδο, φτάνοντας τις 13 νίκες σε 14 αγωνιστικές, στην Α1. Αυτό σημαίνει πως την ερχόμενη Δευτέρα (25/1) όταν υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, στο ντέρμπι «αιωνίων» του αρκεί μία νίκη με +5, για να πάρει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τους «πράσινους».

Όπως και απέναντι στην Μπάμπεργκ, κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 16 πόντους, 11 πρόσθεσε ο Μιλουτίνοφ και από 10 οι Παπαπέτρου, Αγραβάνης. Χωρίς Πρίντεζη, Χάντερ και Λοτζέσκι παρέταξε την ομάδα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, λόγω των τραυματισμών που αντιμετωπίζουν. Από τους νησιώτες που κοίταξαν κατάματα τον Ολυμπιακό στο α΄ μέρος (30-30 στο ημίχρονο) ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων (11π.).

Αν και προηγήθηκε 3-9 και 5-13 ο Ολυμπιακός με πολυφωνία στην επίθεση (Στρόμπερι, Μάντζαρης, Σπανούλης και Παπαπέτρου πέτυχαν πόντους), ο Σαλούστρος έδωσε το έναυσμα για επιμέρους σκορ 9-2, αφού μετά την ισοφάριση 14-14 από τον Ντέιβις, ο Αγραβάνης με μία βολή διαμόρφωσε το σκορ 1ης περιόδου, 14-15. Ο Κολοσσός μπορεί να μην κατάφερε να προσπεράσει ποτέ στο 2ο δεκάλεπτο, παρέμεινε όμως απειλητικός κυρίως χάρη στην υπεροχή του στα ριμπάουντ, αλλά μείωσε στον πόντο 19-20, με σουτ του Μπιλς.

Από τη δύσκολη θέση έβγαλαν τον Ολυμπιακό 4 διαδοχικοί πόντοι του Αγραβάνη, τρίποντο του Μάντζαρη και 2/2 βολές του πρώτου σκόρερ των «ερυθρόλευκων» στο α΄ μέρος, Νικόλα Μιλουτίνοφ (7π.), για το 23-28. Η αστοχία των Μάντζαρη και Σπανούλη έξω από τη γραμμή του τριπόντου σε συνδυασμό με ένα λάθος του αρχηγού των Πειραιωτών επέτρεψε στους νησιώτες να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 7-2 και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες, 30-30, στα αποδυτήρια.

Και κάπου εκεί… ο Ολυμπιακός αποφάσισε να σοβαρευτεί! Πιέζοντας στην άμυνα και με τον Μιλουτίνοφ να μην έχει αντίπαλο στη ρακέτα, ο Κολοσσός έμεινε στους 12 πόντους στην 3η περίοδο την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με 25, 42-55. Ο Στρόμπερι ήταν… ασταμάτητος από την περιφέρεια, η διαφορά άγγιξε και το +19, 52-71, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια από τους Πειραιώτες για το +20, 53-73, με τη λήξη του χρόνου.

Τα δεκάλεπτα:
14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Σκούτας

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπιλλής 4, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοφ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου.

Κηφισιά – Λαύριο 83-80

Στο μεταξύ, η Κηφισιά επικράτησε 83-80 του Λαυρίου σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωραθλήματος της Α1 ανδρών, μετά την επανάληψη των τελευταίων 27,5 δευτερολέπτων, όπως αποφασίστηκε από το ΑΣΕΑΔ.

Με τη νίκη της η Κηφισιά ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 νίκες, ενώ το Λαύριο παρέμεινε στις 4 νίκες.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.