«Μπάρτσα» στο «Καλντερόν, «ξεμπούκωσε» ο Ρονάλντο

Αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 51' από γκολ του Τόρες, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να «γυρίσει» το ματς και να πανηγυρίσει το «διπλό μέσα στο «Βιθέντε Καλντερόν» με 2-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Στο 55' ο Νεϊμάρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 77' ο Μέσι, έφεραν τα πάνω - κάτω για να φύγουν οι φιλοξενούμενοι νικητές από την πρωτεύουσα. Αυθεντικό χατ-τρικ σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην εμφατική νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης, που συνέτριψε με 6-0 εκτός έδρας την Εσπανιόλ.

Αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 51′ από γκολ του Τόρες, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να «γυρίσει» το ματς και να πανηγυρίσει το «διπλό μέσα στο «Βιθέντε Καλντερόν» με 2-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Στο 55′ ο Νεϊμάρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 77′ ο Μέσι, έφεραν τα πάνω – κάτω για να φύγουν οι φιλοξενούμενοι νικητές από την πρωτεύουσα.

Αυθεντικό χατ-τρικ σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην εμφατική νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης, που συνέτριψε με 6-0 εκτός έδρας την Εσπανιόλ. Η αναμέτρηση έγινε για την 3η αγωνιστική της Primera Division και ο Πορτογάλος άσος πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο 20λεπτο (7′, 17′ πεν, 20′), ενώ σκόραρε και στο 62ο και 81ο λεπτό του αγώνα, χάνοντας για λίγο ένα ιστορικό ρεκόρ (σ.σ. δύο γνήσια χατ-τρικ ανά ημίχρονο)!

Το έκτο γκολ των Μαδριλένων που ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, σημείωσε ο Καρίμ Μπενζεμά στο 28ο λεπτό.

Για τον Ρονάλντο ήταν το 29ο χατ τρικ στην καριέρα του, ενώ έφτασε τα 230 γκολ στο πρωτάθλημα με την φανέλα των «μερένγκες», ξεπερνώντας τον Ραούλ που είχε 228.

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Σπόρτινγκ Χιχόν και στη Βαλένθια, με τις «νυχτερίδες» να παίρνουν την πρώτη εφετινή τους νίκη χάρις στο γκολ του Πάκο Αλκαθέρ.

Λεβάντε-Σεβίλη 1-1
(58΄ Καμαράσα – 12΄ Ενζονζί)

Εσπανιόλ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-6
(7`, 17` πεν, 20, 62`, 81` Ρονάλντο, 28` Μπενζεμά)

LIVE: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρακολουθήστε live στις 21:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Game 2 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports Prime.