Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Ζωντανή» για «σεντόνι» η Βαλένθια, «Χ» η Εσπανιόλ «διπλό» η Έλτσε

«Ζωντανή» στο παιχνίδι για την κατάκτηση της 3ης θέσης που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League έμεινε η Βαλένθια, μετά το άνετο 3-1 επί της Εϊμπάρ στο «Μεστάγια», στο πλαίσιο της 35ης ημέρας για το ισπανικό πρωτάθλημα. Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας της Εσπανιόλ με τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29` με τον Εμιλιάνο Ινσούα, ενώ η Εσπανιόλ ισοφάρισε στο 80` με τέρμα του Κρίστιαν Στουάνι. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χοσέ Κανάς στο 90ο λεπτό με δεύτερο κίτρινη κάρτα.

«Ζωντανή» στο παιχνίδι για την κατάκτηση της 3ης θέσης που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League έμεινε η Βαλένθια, μετά το άνετο 3-1 επί της Εϊμπάρ στο «Μεστάγια», στο πλαίσιο της 35ης ημέρας για το ισπανικό πρωτάθλημα.

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας της Εσπανιόλ με τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29` με τον Εμιλιάνο Ινσούα, ενώ η Εσπανιόλ ισοφάρισε στο 80` με τέρμα του Κρίστιαν Στουάνι. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χοσέ Κανάς στο 90ο λεπτό με δεύτερο κίτρινη κάρτα.

Η Έλτσε ήταν πιο ουσιαστική και επικράτησε με 2-1 της Μάλαγα στην Ανδαλουσία στο προτελευταίο χρονικά ματς της αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 72΄ λόγω αποβολής του Ταϊτόν, ενώ στο 75΄ ο Ντούντα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τη Μάλαγα από το σημείο του πέναλτι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 35ης αγωνιστικής:

Σοσιεδάδ-Λεβάντε 3-0
(13` Φινμπόγκασον, 51` Μπεργκάρα, 86` Βέλα)

Κόρντομπα-Μπαρτσελόνα 0-8
(42΄ Ράκιτιτς, 45΄,53΄,88΄ Σουάρες, 47΄,80΄ Μέσι, 65΄ Πικέ, 85΄πεν. Νεϊμάρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Σεβίλη-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3
(45΄πεν. Μπάκα, 79΄ Ιμπόρα – 36΄,37΄,69΄ Ρονάλντο)

Βαλένθια-Εϊμπάρ 3-1
(25΄ Οταμέντι, 56΄ Παρέχο, 71΄ Αλκαθέρ – 82΄ Αρουαμπαρένα)

Μάλαγα-Ελτσε 1-2
(90΄+5 Γκουέρα – 29΄ Τζόναθας, 90΄+1 Πάσαλιτς)

LIVE: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός

LIVE: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός για τον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup.