Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ο Εθ.Αλεξανδρούπολης νίκησε την Κηφισιά και μπήκε στην 4άδα

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-1 τον Α.Ο.Κηφισιάς στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ και ισοβαθμεί πάλι με τον Φοίνικα Σύρου στην 3η θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα, ο Εθνικός πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Α.Ο.Κηφισιάς ο οποίος στον Α΄γύρο στο Ζηρίνειο νίκησε 3-2 σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-1 τον Α.Ο.Κηφισιάς στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ και ισοβαθμεί πάλι με τον Φοίνικα Σύρου στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Παράλληλα, ο Εθνικός πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Α.Ο.Κηφισιάς ο οποίος στον Α΄γύρο στο Ζηρίνειο νίκησε 3-2 σετ.

Οι ακρίτες είχαν αποτελεσματικό σερβίς και 15 πόντους από μπλοκ που από την αρχή όλων των σετ έδιναν την ευκαιρία για διαφορές ασφαλείας στο σκορ. Κορυφαίος του Εθνικού ήταν ο Κασαμπαλής που μοίρασε το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μιχάλι, Κιόσης με 7 και 6 πόντους από μπλοκ αντίστοιχα. Η Κηφισιά είχε μέτρια υποδοχή και επιθετικά ήταν μόνος του ο Γιοβάνοβιτς.

O Eθνικός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και με όπλο το σερβίς του Ανέστη Δαλακούρα έκανε σερί 4-0 μπαίνοντας στη θέση του οδηγού με 7-3 και 11-8, αλλά η Κηφισιά σταδιακά ισορρόπησε την υποδοχή και με το σερβίς του Κόβαλτσουκ ισοφάρισε 11-11. Ακολούθησαν αμφίρροπες μάχες πόντο πόντο με τον Εθνικό να ξεφεύγει 14-12 με το πλασέ και τον άσσο του Κασαμπαλή, η Κηφισιά απάντησε με τον Γιοβάνοβιτς και ακολούθησε μάχη μέχρι το 17-17.

Ο Δαλακούρας και το λάθος του Φερέρα έφεραν τους ακρίτες στο +2 (19-17). Ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά και στο 22-20 κι εκεί έγιναν διαδοχικές άμυνες από τους γηπεδούχους οι οποίοι με τους Άντριτς και Δαλακούρα και εξαιρετικές άμυνες του Δαρίδη έφεραν σερί 3-0 για το 25-20 και το 1-0 σετ

Με το σερβίς του Κασαμπαλή ο Εθνικός ξεκίνησε πολύ καλά και στο 2ο σετ όπου ξέφυγε 8-2. Ο Αρσενιάδης επιστράτευσε τον Ρουμελιωτάκη αντί του Φερέρα, ενώ ο Γιοβάνοβιτς πήγε στη θεση του σερβίς και με φοβερές εκτελέσεις από τα 9μ. (πήρε3 άσσους) διέλυσε την υποδοχή του Εθνικού οικοδομώντας σερί 9-0. Η Κηφισιά βγήκε μπροστά 12-10. Στο 13-12 ο Κόβαλτσουκ και ο Παπαγγελόπουλος έκαναν το 15-12.

Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-15. Πάλι ε το σερβίς του Κασαμπαλή ο Εθνικός επέστρεψε και με σερί 3-0 ισοφάρισε 18-18, όμως, η Κηφισιά με δύσκολη επίθεση του Γιοβάνοβιτς και λάθος του Άντριτς ξέφυγε 23-21. Με πλασέ του Καμπαλή και άουτ του Κόβαλτσουκ έγινε το 23-23 αλλά ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση και ο άσσους του Νικολάκη έκανε το 25-23 για το 1-1 σετ.

Η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο 3ο σετ όπου και πάλι ο αγώνας ήταν σκληρός και αμφίρροπος με μεγάλες μάχες στο φιλέ. Οι ακρίτες ξέφυγαν με 5-2 και από εκεί και πέρα κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ. Στο 12-10 ο Άντριτς με επίθεση, ο Κιόσης με μπλοκ και ο Δαλακούρας με άσσο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +5 (15-10). Στο 16-12 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Αρσενιάδης για διαμαρτυρία. Κρατώντας την υποδοχή του και με καλό μπλοκ – άμυνα ο Εθνικός έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19 και το 2-1 σετ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες αλλά και πάλι το σερβίς του Εθνικού έκανε τη διαφορά. Από το 6-6 ο Εθνικός με το σερβις του Άντριτς (πήρε άσσο στο 8-6), το μπλοκ του Μιχάλι και το λάθος του Φερέρα έγινε σερί 4-0 για το 10-6. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός με κοντρόλ βόλεϊ και κερδισμένες πολλές μάχες στο φιλέ κράτησε τη διαφορά με 15-11 και 20-17. Η Κηφισιά μείωσε με δύο λάθη του Εθνικού σε 20-19. Το μπλοκ του Εθνικού στον Ρουμελιωτάκη, επίθεση του Μιχάλι και λάθος του Γιοβάνοβιτς έκαναν το 24-21. Ο Ρουμελιωτάκης απάντησε στον Άντριτς με μπλοκ, ο Γιοβάνοβιτς μείωσε στο 24-23 αλλά ο Φερέρα έχασε το σερβίς και ο Εθνικός με 25-23 πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 10 άσσοι, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.