Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Επιστροφή στις νίκες η Μονπελιέ, διπλό η Σεντ Ετιέν

Η Μονπελιέ επικράτησε 3-1 της Ρεμς, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του Championnat και άφησε πίσω της τη βαριά ήττα με 5-1 από την πρωτοπόρο Λιόν την περασμένη αγωνιστική. Η Σεντ Ετιέν επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της ουραγού Μετς και παραμένει στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου για την επόμενη σεζόν. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Λοριάν έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Καέν, για να απομακρυνθεί απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Βαθμολογική ανάσα πήρε και Λανς, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Τουλούζ στο ντέρμπι των ομάδων της ουράς του βαθμολογίας

Η Μονπελιέ επικράτησε 3-1 της Ρεμς, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του Championnat και άφησε πίσω της τη βαριά ήττα με 5-1 από την πρωτοπόρο Λιόν την περασμένη αγωνιστική.

Ο Μπάριος άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό ενώ ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 74’ και με τη νίκη αυτή αναρριχήθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Λοριάν έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Καέν, για να απομακρυνθεί απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Η Καέν αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 17ο λεπτό, όταν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή ο Ντάμιεν Ντα Σίλβα. Βαθμολογική ανάσα πήρε και Λανς, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Τουλούζ στο ντέρμπι των ομάδων της ουράς του βαθμολογίας, με γκολ του Σαβαρία στο 76΄.

Η Σεντ Ετιέν επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της ουραγού Μετς, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και παραμένει στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου για την επόμενη σεζόν.