Η Τότεναμ το ντέρμπι, νίκη για Τσέλσι, γκέλα η Σίτι, «Χ» για Εβερτον και Λίβερπουλ

Η Τότεναμ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Άρσεναλ, της οποίας επικράτησε 2-1 με ανατροπή στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και την προσπέρασε στην κατάταξη φτάνοντας στην τρίτη θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παίζει την Κυριακή εκτός έδρας με τη Γουέστ Χαμ. Κατά δύο βαθμούς από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι (συνολικά επτά) αύξησε η Τσέλσι. Την ώρα που οι «μπλε» του Ζοζέ Μουρίνιο περνούσαν νικηφόρα (2-1) από το «Βίλα Παρκ» απέναντι στην Άστον Βίλα, οι «πολίτες» του Μανουέλ Πελεγκρίνι ισοφάριζαν στις καθυστερήσεις τη Χαλ (1-1) στο «Έτιχαντ», με γκολ του Μίλνερ.

Η Τότεναμ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Άρσεναλ, της οποίας επικράτησε 2-1 με ανατροπή στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και την προσπέρασε στην κατάταξη φτάνοντας στην τρίτη θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παίζει την Κυριακή εκτός έδρας με τη Γουέστ Χαμ.

Οι «πετεινοί» του Μαουρίτσιο Ποκετίνο βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μεσούτ Οζίλ, αλλά οι «κανονιέρηδες» δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το αποτέλεσμα, αφού ο Χάρι Κέιν σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και χάρισε μια πολύ σημαντική νίκη στην Τότεναμ, που έχει στόχο την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Κατά δύο βαθμούς από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι (συνολικά επτά) αύξησε η Τσέλσι.

Την ώρα που οι «μπλε» του Ζοζέ Μουρίνιο περνούσαν νικηφόρα (2-1) από το «Βίλα Παρκ» απέναντι στην Άστον Βίλα, οι «πολίτες» του Μανουέλ Πελεγκρίνι ισοφάριζαν στις καθυστερήσεις τη Χαλ (1-1) στο «Έτιχαντ», με γκολ του Μίλνερ.

Εξαιρετική για άλλη μία αγωνιστική η Σαουθάμπτον, νίκησε στο τέλος του αγώνα την ΚΠΡ στο Λονδίνο και πέρασε στην τρίτη θέση της πρέμιερ λιγκ.

Στο ντέρμπι του Μέρσισαϊντ, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα, Εβερτον και Λίβερπουλ έμειναν στο 0-0, με τους «κόκκινους» να τα κάνουν όλα σωστά, όμως να δείχνουν για μια ακόμα φορά το πρόβλημα που έχουν στο σκοράρισμα.