Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Ο Κάσες χάρισε τον βαθμό στον Πανθρακικό μέσα στα Ιωάννινα

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας στα Ιωάννινα ανάμεσα στον ΠΑΣ και τον Πανθρακικό για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Μανιά (10΄, 57΄) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ισάριθμες με τους Χασομέρη (47΄) και Κάσες (84΄).

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο ΠΑΣ πήρε από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να πετύχει κι ένα γρήγορο γκολ, στο 10ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Τσάβες, ο Μανιάς με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ήταν καλύτερος από τον Πανθρακικό, χωρίς ωστόσο να αποδώσει ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο. Ετσι, μόνο μια φορά έγινε απειλητικός ως το τέλος του ημιχρόνου, σε μια αντεπίθεση στο 38′ με τον Τσουκαλά μόνος απέναντι από τον Αθανασιάδη να αποτυχαίνει να τον νικήσει.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (49′), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ο Τσουμάνης από αριστερά γύρισε την μπάλα και ο Χασομέρης με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, αλλά πριν συμπληρωθεί δεκάλεπτο (57′), πάλι ο Μανιάς μπήκε στην περιοχή και με σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες να κάνουν το 3-1 και να «κλειδώσει» το ματς, με τον Γιάκο στο 73′ και στο 80′, δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και στο 84′ το «πλήρωσαν», καθώς ο Κάσες βρέθηκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-2, που παρέμεινε ως το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντάσιος – Τσουμάνης, Ντιγκινί, Ρομέου